Arapaşı Çorbası

Yayınlanma Tarihi: 13 Haziran 2017 Ekleyen: admin


Özet
Puan Ver →
Yemek Adı
Arapaşı Çorbası
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman
Puanlama
no rating 0 Oy
arapasi-corbasi
Hazırlık süresi: –
Pişme süresi: –
Kaç Kişilik: –

Arapaşı çorbası çok sert soğuklarda, yoksul Anadolu halkının yaratıcılığıyla doğmuştur. Geleneksel Türk mutfağından bir çorbadır. Ancak bu çorbanın yanında ekmek yenmez, çorbanın özelliği beraberinde hamur ile birlikte yenmesidir.

Arapaşı çorbası malzemeleri

  • 1 bütün piliç
  • 3 su bardağı un
  • 7 bardak tavuk suyu
  • 1 yemek kaşığı salça
  • 3 yemek kaşığı tereyağı
  • Bir miktar tuz ve kırmızı toz biber

Arapaşı çorbası tarifi

1Bütün pilici güzelce temizlendikten sonra parçalara ayırın ve etleri iyice yumuşayıncaya kadar kaynatın. Düdüklü tencerede pişirirseniz hem çabuk pişer hem de buhar sayesinde etler daha yumuşak olur.

2Bir kabın içerisine bir bardak su ile iki bardak elenmiş un koyarak karıştırın. Daha sonra bu karışımın içine üç bardak tavuk suyu ve bir miktar tuz atarak ateşin üzerine koyun. Koyu bir bulamaç haline gelinceye kadar karıştırarak pişirin. Sonra ateşten alarak büyükçe bir tepsiye dökün ve soğumaya bırakın.

3Diğer taraftan, bir tencereye üç kaşık tereyağı koyun ve kızdırın. Erimesi yeterli, aksi halde tereyağı çabuk yanar. Kızan yağın içine kalan bir bardak unu koyarak hafifçe kavurun. Arkasından kızaran unun içine kalan dört bardak tavuk suyunu koyun. Salçayı da ekledikten sonra üzerine bir miktar tuz ve kırmızı toz biber serpin ve karıştırarak kaynatın.

4Şimdi soğuyan pilicin kemiklerini temizleyin ve etleri çorbanın içine küçük parçalar halinde atın. Biraz daha karıştırarak pişirin ve çorbayı ateşten indirin.

5Tepsinin içinde soğuyan unlu bulamacı bastırarak tepsiye yayın ve küçük kare parçaları halinde kesin.
Arapaşı çorbasını servis yaparken, kaselere çorbayı koyduktan sonra bu hamur parçalarını içine atın. Ancak burada dikkat edilmesi gereken bir nokta var. Çorbanın sıcak olması hamur parçalarının ise soğuk olması gerekiyor. Çorbanın tadı böyle çok daha güzel olacak.

Arapaşı Çorbası Videosu

Yorumlar

13 Haziran 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...