Badem Ezmesi

Yayınlanma Tarihi: 12 Eylül 2017 Ekleyen: admin


Özet
Puan Ver →
Yemek Adı
Badem Ezmesi
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman
Puanlama
no rating 0 Oy
Badem Ezmesi
Hazırlık süresi: 20 dakika
Pişme süresi: 15 dakika
Kaç Kişilik: 6-8 kişilik

Badem ezmesini evde kendiniz yapmanız hem içinde herhangi bir katkı maddesi olmadan tüketmenize hem de hazır olan badem ezmelerinde, yüksek oranda şeker tüketmenizi engellemek açısından içiniz ferah olacaktır.

Badem Ezmesi için Malzemeler

  • 250 gr çiğ badem
  • Şerbeti için;
  • 100 gr toz şeker (yaklaşık 8 yemek kaşığı kadar)
  • 4 çorba kaşığı su
  • 2-3 damla limon suyu

Yapılışı

1250 gr çiğ bademin kabuklarını soymak için 10 dakika sıcak suda bekletin. Ardından bademleri soğuk suyun içine alın ve kabuklarını soyun. Bu yöntem kabukların daha kolay soyulmasını sağlayacaktır. Soyduğunuz bademleri kağıt havlu üzerine koyarak iyice kurumasını sağlayın. Şerbeti için, 100 gr şeker ve 4 çorba kaşığı su ile küçük bir tencerede kaynatın.

2Şerbetiniz kaynadıktan sonra 1 dakika daha ocakta tutun ve kenara alın. Şerbetiniz kıvam almış olacaktır. Ocaktan aldığınız şerbetin içerisine şekerlenmesini önlemek için 2-3 damla limon suyu damlatın ve soğumaya bırakın. Bu arada iyice kurumuş olan bademleri alıp rondo ya da mutfak robotuna atın ve incelene kadar iyice çekin. Çekerek incelttiğiniz bademleri bir havana alın ve dövmeye başlayın. Biraz emek ve sabır gereken kısım tam da burası. 10 dakika kadar bademleri dövmeniz gerekecek. Kıvam elde edebilmek için bu kısım önemlidir.

3Hazır hale gelen bademlerin üzerine her seferinde 1 kaşık olacak kadar ekleyerek yavaş yavaş karıştırın. İstediğiniz şekli elde ettikten sonra ezmeyi dinlenmeye bırakın. En az 6 saat dinlendikten sonra badem ezmeniz yemeye hazır hale gelmiş olacaktır. Dilerseniz badem ezmelerini buzdolabında dinlenme süresinden önce, benmari usulü erittiğiniz çikolatalara batırarak lezzetine lezzet katabilir, çikolatalar donduktan sonra servis yapabilirsiniz.

Yorumlar

12 Eylül 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...