Çam Mantarı Tarifi

Yayınlanma Tarihi: 27 Nisan 2018 Ekleyen: admin


Özet
Puan Ver →
Yemek Adı
Çam Mantarı Tarifi
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman
Puanlama
no rating 0 Oy
Çam Mantarı Tarifi
Hazırlık süresi: 30 Dakika
Pişme süresi: 30 Dakika
Kaç Kişilik: 2-4 Kişilik

Anadolu’nun farklı bölgelerinde farklı isimlerle bilinmesine rağmen genellikle Anadolu insanın kanlıca mantarı olarak bildiği çam mantarı turuncu ila sarı arasında hoş bir renge sahiptir. Hafif acımsı ve sert bir yapısı olmasına rağmen çam mantarı boyu on santime kadar çıkabilse de çam mantarının kısa olanları daha makbuldür. Birçok faydası da bulunan çam mantarı kansızlığa son derece iyi gelir ve bireyin vücut direncini arttırıcı özelliği çok yükseltir. Birçok vitamini de içerisinde bulunduran çam mantarı protein, karbonhidrat, kalsiyum ve fosfor içerir. Yağ oranı oldukça alt seviyede olduğundan diyet yapan kişilerce de rahatlıkla tüketilebilir. Ayrıca çam mantarı kişinin düşünme yetisini de geliştirici etkisi vardır. Bununla birlikte çam mantarı vücut direncini de arttırır.

Çam Mantarı Kavurma Tarifi Malzemeleri

  • Yarım kg kadar çam mantarı
  • 2 tane domates
  • 1 tane orta boy kuru soğan
  • 1 adet büyük diş sarımsak
  • 1 tane biber
  • 3-4 yemek kaşığı kadar zeytinyağı
  • 2 çay kaşığı kadar tuz

Çam Mantarı Kavurma Yemeği Tarifi

  1. Mantarlarını suda iyice yıkadıktan ve doğradıktan sonra kaynamaya başlayan suda 10-15 dk arası haşlıyoruz. Sonrasında süzgece aldığımız çam mantarlarını soğukça bir sudan geçiriyoruz.
  2. Mantar kavurma için uygun olan bir tavaya önce zeytinyağını, sonra soğan, yeşilbiber ve sarımsak ilave ederek kuvvetli bir şekilde kavuruyoruz, malzemeler kavrulduktan sonra tavanın içine domatesleri de ilave edip kavurmaya devam ediyoruz.
  3. Domateslerin kavrulma işi de bittikten sonra mantarları ve tuzu da ilave edip altı yedi dakika daha kavuruyoruz ve ocaktan alıyoruz. Güzelce servise hazırladığımız mantarları ayetle yiyebilirsiniz.

Şimdiden afiyet olsun.

Çam Mantarı Tarifi Videosu

Yorumlar

27 Nisan 2018

Yorumlarınızı bekliyorum...