Çikolatalı Süslü Kurabiyeler

Yayınlanma Tarihi: 7 Ocak 2017 Ekleyen: Seda Çapçı


Özet
Puan Ver →
Yemek Adı
Çikolatalı Süslü Kurabiyeler
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman
Puanlama
4.5 3 Oy
Çikolatalı Süslü Kurabiyeler
Hazırlık süresi: 30 Dakika
Pişme süresi: 10 -15 Dakika
Kaç Kişilik: 12 – 14 Kişilik

Bazı yiyecekler vardır, hem yemelik, hem izlemeliktir. Görüntüleri cezbeder. Alımlıdırlar, sempatiktirler, hiç aklınızda yokken bir şeyler yeme isteğinizi tetiklerler ve sonunda muratlarına ererler. Mesela kurabiyeler böyledir. Çoğu tek atımlık, iki lokmalık, adeta “ye beni” diyen davetkar taraflarıyla akıl çelerler. Kurabiyelerin hem gevrek, hem lezzetli, hem de süslü olduğunu düşünsenize. Vay haline diyette olanların. Siz unutun o diyeti şimdilik ve gelin şu çikolatalı süslü kurabiyelerden yapalım. Bakın baştan söylüyoruz bunu yapıp ikram ettiğinizde, sizden sürekli çikolatalı süslü kurabiyeler isteyecekler. Buna hazırlıklı olun. Kurabiye yapma deneyiminiz varsa, nispeten çikolatalı süslü kurabiye yapımı hususunda işiniz daha kolay. Ama bu ilkse, tarifi iyi okuyun, tarifte verilen malzemeleri verilen ölçüyle koyun ve süslü kurabiyeleriniz bütün övgüleri toplasın. Süslü kurabiye tarifine geçiyoruz o halde. Ama ilkin malzeme listesini bir sayalım.

Çikolatalı Süslü Kurabiyeler İçin Gerekli Malzemeler:

  • 250 gram margarin
  • 1 adet yumurta
  • 1 su bardağı pudra şekeri
  • Yarım su bardağı nişasta
  • 1’er paket kabartma tozu ve nişasta

Çikolatalı Süslü Kurabiyeler İçin Gerekli Malzemeler:

 • 1 büyük paket (80 gram) bitter veya sütlü çikolata
 • 2 yemek kaşığı tereyağı
 • Biraz renkli, biraz da çikolatalı pasta süsleri

Şimdi sırada çikolatalı süslü kurabiye nasıl yapılır sorusunun yanıtı var.

İşte Süslü Kurabiye Tarifi:

1Geniş bir kabın içine, oda sıcaklığında erimiş margarini ve diğer malzemeleri alın ve yumuşak kıvamlı bir hamur yoğurun.

2Yoğurduğunuz hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar kopartın, yuvarlayıp elinizle hafifçe yassıltın. Bu işlem, onların pişerken fazla kabarıp çatlamalarını önleyecek.

3Kurabiyeleri yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine aralıklı olarak dizin ve evvelden ısıtılmış 170 derece fırında yaklaşık 10 dakika pişirin. Süslü kurabiyeler, tıpkı un kurabiyesi gibi çok pişirilmezler.

4Kurabiyelerin olduğu tepsiyi fırından çıkarın ve bir kenara alın. Onlar kenarda soğuyadururken siz, çikolatayı benmari usulü eritin ve tereyağını da ilave edin. Daha hafif bir tat isterseniz, tereyağını hiç ilave etmeyebilirsiniz de…

5Bir küçük tabağa çikolatalı süslerden koyun. Soğuyan kurabiyeleri tek tek alın ve önce erimiş çikolataya, sonra da çikolatalı süslere batırın ve servis tabağına alın.

6Biliyoruz onları öyle görünce beklemek zor; ama biraz bekleyin çikolata donsun, kurabiyeye sıkı sıkı tutunsun, çikolata süslerini de kendisine iyice sabitlesin ve daha da güzel olsun.

Çikolatalı süslü kurabiyeler artık tam yemelik oldu.

Özellikle doğum günlerinde çocuklar bu süslü kurabiyelere bayılacak, büyükler ise mutlaka ipi ucunu kaçıracak.
Afiyet Olsun.

Çikolatalı Süslü Kurabiye Tarifi Videosu

Yorumlar

19 Ocak 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...