Ekşi Mayalı Ekmek

Yayınlanma Tarihi: 18 Ekim 2017 Ekleyen: admin


Özet
Puan Ver →
Yemek Adı
Ekşi Mayalı Ekmek
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman
Puanlama
no rating 0 Oy
somun-ekmek-yapimi-1
Hazırlık süresi: 30 Dakika
Pişme süresi: 60 Dakika
Kaç Kişilik: 4-6 Kişilik

Ekşi mayalı ekmek adını herkesin duyduğu fakat yapımı diğer ekmeklere oranla biraz daha zahmetli olan ekmeklerden bir tanesidir. Faydaları ve lezzeti ile ön planda olan bu ekmek çeşidi her yerde satılmayan özel ekmeklerdendir. Ekşi mayalı ekmek tarifinin ev ortamında hazırlanabilmesi de mümkündür. Bunun için ekşi mayanın önceki günden hazırlanması yeterli olacaktır.

Ekşi mayalı ekmek için malzemeler

  • 1 çorba kaşığı ekşi maya
  • 1,5 su bardağı ılık su
  • 4 su bardağı un
  • 1 tatlı kaşığı tuz

Yapılışı

1Ekşi maya mutlaka önceki günden mayalanmalıdır. Hazırlanan maya suyun içerisine atıldığında yüzeyde kalmalıdır. Bunun için mayanın ılık suya atılarak test edilmesi yeterli olacaktır. Maya hazır olduktan sonra gerisi çok daha kolay olacaktır.

2Ekşi maya mutlaka önceki günden mayalanmalıdır. Hazırlanan maya suyun içerisine atıldığında yüzeyde kalmalıdır. Bunun için mayanın ılık suya atılarak test edilmesi yeterli olacaktır. Maya hazır olduktan sonra gerisi çok daha kolay olacaktır.

3Tuzdan sonra sıra hamuru yoğurmaya gelmektedir. Hamur tamamen cıvık olacak şekilde yoğrulmalı ve o şekilde ortalama 1 saat kadar bekletilmelidir. Bu sayede hamuru iyice mayalanacak ve kabarmış olacaktır.

4Kabaran hamura istenildiği şekilde bir ekmek biçimi verilmeli ve geniş bir tepsiye alınmalıdır. Pişme aşaması diğer ekmeklere oranla biraz daha farklı olan bu ekmek için 1 fırın kabına biraz su konmalıdır.

5Daha sonra bu kap fırının altına konmalı ve hamurda üst kısma yerleştirilmelidir. Bu sayede fırının içinde su buharı oluşacak ve bu ekmeğin daha çok kabarmasını sağlayacaktır.

6Bu şekilde 180 derece fırına konan ekmek ortalama 1 saat kadar pişirilmeli ve daha fırından alınmalıdır. Dilimlenecek ise hemen değil soğuduktan sonra dilimlenmelidir.

Afiyet olsun.

Ekşi Mayalı Ekmek Videosu

Yorumlar

18 Ekim 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...