Fırında Pırasa Tarifi

Yayınlanma Tarihi: 10 Aralık 2017 Ekleyen: admin


Özet
Puan Ver →
Yemek Adı
Fırında Pırasa Tarifi
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman
Puanlama
4 1 Oy
firinda-pirasa-tarifi
Hazırlık süresi: 15 dk.
Pişme süresi: 20 dk.
Kaç Kişilik: 4 Kişilik

Pırasa yemeği soğansı tadı ile birçok sebzenin yanına yakışmaktadır. Genelde kavrularak tüketilen ya da böreklerin ve pidelerin içerisinde tüketilen pırasanın fırında diğer sebzeler ile yapılan yemekleri de hem pilav ve makarnaların yanında servis edilebilir hem de başlı başına bir öğün oluşturabilir. Fırında pırasa yapılırken istenirse yanına havuç, karnabahar, pırasa gibi diğer sebzeler de eklenerek hem besleyici hem de sağlıklı bir öğün hazırlanabilir. Pırasalar aynı zamanda lifli sebzeler olduğu gibi diyet yemeklerinde de sıklıkla yer alırlar ve tok tutma hissi verdikleri için tercih edilirler.

Fırında Pırasa için Malzemeler:

  • 5-6 adet pırasa (eşit boy ve kalınlıkta tercih edilmeli)
  • 4 adet havuç
  • 4 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 2 adet patates
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 1 tatlı kaşığı şeker
  • 1 tatlı kaşığı kırmızıbiber

Fırında Pırasa Yapılışı:

1Pırasalar yıkanır ve kaba kısımları kesilerek uzaklaştırılır. Boylanan pırasalar eşit uzunlukta çubuklar halinde kesilir. Yaklaşık olarak 5 cm olabilir. Bu çubuklar da daha sonra ortadan dikine bir şekilde ikiye kesilir ve yağlanan fırın tepsisine yerleştirilir.

2Havuçlar yıkanır ve kabukları soyacak ile ince biçimde soyulup aynı pırasaların kesildiği gibi eşit boylarda kesilip dikine bir şekilde ortadan ayrılır. Patateslerin kabuğu soyularak çok ince cips dilimleri halinde doğranır ve pırasaların yanına konur.

3Havuçlar da pırasaların arasına dizildikten sonra bir kasede tuz kırmızıbiber ve şeker zeytinyağı ile karıştırılır. Sebze karışımlarının üzerine gezdirilerek dökülür. Şeker sebzelerin daha hızlı kavrulmasını ve karamelize olmasını sağlar.

4180 dereceye ayarlanan fırında yaklaşık 20 dk. pişirilir. Tüm sebzelerin sertliği kontrol edilmelidir. Pişen sebzeler ılık servis edilir.

Fırında Pırasa Tarifi Videosu

Yorumlar

10 Aralık 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...