Kadayıf Tatlısı

Yayınlanma Tarihi: 11 Ekim 2017 Ekleyen: admin


Özet
Puan Ver →
Yemek Adı
Kadayıf Tatlısı
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman
Puanlama
no rating 0 Oy
tepside-kadayif-tatlisi-tarifi
Hazırlık süresi: 20 dakika
Pişme süresi: 55 dakika
Kaç Kişilik: 8-10 kişilik

Onlarca çeşitti bulunan kadayıf tatlıları her zaman pratik ve lezzetlidir. İsteyenler şerbetli tatlılarının yapabilir, isteyenler de sütlü tatlılarında da kullanabilir. Burması, muhallebisi, tepsi de olanı, irmiklisi, kadayıflı revani tatlısı ve daha sayamayacağımız pek çok çeşidi, büyük küçük herkesi damakların şenlendiriyor. Kadayıf tatlılarının şerbetli olanları genellikle ramazan ayında tercih edilmektedir. Ancak hafif olması için sütlü kadayıf tatlıları da ideal bir tercih olacaktır. Hepsi de birbirinden lezzetli olan kadayıf tatlılarından tepsi kadayıf tatlısı tarifini sizlerle paylaşacağız. Önce malzemeler…

Malzemeler

  • Yarım kg günlük tel kadayıf
  • 300 gr margarin ya da tereyağı
  • 1 su bardağı dövülmüş ceviz ya da fıstık
  • Üzeri için arzuya göre bir su bardağı kadar ince çekilmiş Antep fıstığı
  • Şerbeti için:
  • 3 su bardağı toz şeker
  • 3 su bardağı su
  • Yarım limon suyu

Yapılışı

1Tepsi kadayıf tatlısını yapımına ilk olarak şerbeti hazırlamakla işe başlanır

2Şeker ve suyu bir tencereye ilave edip, ocağa konulur, kaynadıktan sonra yarım limon suyu ilave edilerek, şurup kıvamına gelene kadar iyice kaynatılır ve soğumaya bırakılır

3Kadayıf paketinden çıkartılıp geniş bir tepside harmanlanarak havalandırılır. Havalandırdıktan sonra elle iyice didiklenir ve ikiye kesilir.

4Margarin ya da tereyağı oda sıcaklığında eritilir ve büyük borca tepsisinin tabanı iyice yağlanır.

5İkiye kestiğiniz kadayıfların 250 gr kadarını tel tel açtığınız kadayıflar ile kaplanır ve iyice sıkışması için bir tepsi ile bastırılarak üzerinden geçirilir.

6Sıkılaşan kadayıfların üzerine bir su bardağı dövülmüş ceviz üzerini kapatacak şekilde serpiştirilir ve geride kalan 250 gr kadayıfı da üzerine serpilir, tepsi ile bastırarak üzerinden geçirilir.

7En son olarak kadayıfın her yerine gelecek şekilde tereyağı dökülerek, önceden ısıtılmış 200 derece fırında üzeri kızarana kadar pişirilir.

8Her iki tarafı nar gibi kızaran tatlı fırından çıkartılır ve ilk sıcaklığının çıkması için 10-15 dakika kadar bekletilir.

9Ilık tatlının üzerine soğuk şerbet dökülür ve isteğe göre üzerine Antep fıstığı serpiştirilerek şerbetin çekmesi için dinlenmeye bırakılır.

10 Tatlı şerbetini çekince dilimlenerek servis edilir.

Kadayıf Tatlısı Videosu

Yorumlar

11 Ekim 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...