Kfc Usulu Gravy Sos Tarifi

Yayınlanma Tarihi: 6 Aralık 2017 Ekleyen: admin


Özet
Puan Ver →
Yemek Adı
Kfc Usulu Gravy Sos Tarifi
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman
Puanlama
no rating 0 Oy
kfc-usulu-gravy-sos-tarifi
Hazırlık süresi: 10 Dakika
Pişme süresi: 20 Dakika
Kaç Kişilik: 4-6 Kişilik

Raast beef tarifinin olmazsa olması olan gravy sos, hemen hemen her et yemeğine yakışan bir kullanımı bulunuyor. Denemek isterseniz haşlanmış patates ile bile çok hoş bir uyumu bulunuyor. Bu sosu hazırladıktan sonra ağzı kapalı olarak bir kavanozun içerisinde iki güç bekletebilirsiniz. Doldurucuda saklamak isterseniz de iki aylık bir süre içerisinde saklanması mümkün olacaktır. Buzluktan çıkardığınız sos, katmanlara ayrılmış gibi gözükür. Isıtırken bir iki çay kaşığı içme suyu ilave ederseniz normal kıvamını alacaktır.

Kfc Usulü Grav Sos için Malzemeler

  • Bir baş kuru soğan
  • Bir bardak et suyu (bunun yerine 1 adet dana bulyon bir bardak suda eritilerek de kullanılabilir.)
  • Bir bardak tavuk suyu ( aynı şekilde bir adet tavuk bulyon kullanılabilir.)
  • Tane karabiber
  • 3 yemek kaşığı tereyağı
  • 4 yemek kaşığı un

Kfc Usulü Grav Sos Yapılışı

1İlk aşamada et suyu ve tavuk suyu karıştırılır. Sonrasında ise soğanı olabildiğince ince bir şekilde doğramak gereklidir.

2Bir tava içerisinde tereyağı eritilir. Sonrasında ise unu ekleyerek kısık ateşte sürekli karıştırıyoruz. Un kavrulunca kokusu çıkmaya başlar ve rengi kızarmaya başlar. Unu karıştırırken yakmamaya özen göstermelisiniz. Bunun için sürekli karıştırmak gereklidir. Bu aşamadan sonra ise karabiber ve soğanlar eklenerek karıştırılmaya devam edilir.

3Soğanlar iyice pembeleştikten sonra bu karışıma birleştirdiğiniz et ve tavuk suyunu ilave edebilirsiniz. Güzelce karıştırarak, sosu kaynamaya bırakıyoruz.

4İdeal kıvamı aldığında ise ocağın altını kapatarak hazırlanan bu sosu süzgeçten geçirerek sosluk olarak kullanacağınız kaba alabilirsiniz. Sosun biraz daha akışkan olmasını istiyorsanız et ve tavuk suyunun miktarını kontrollü olarak biraz daha artırabilirsiniz.

Kfc Usulu Gravy Sos Tarifi Videosu

Yorumlar

6 Aralık 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...