Kırma Yeşil Zeytin Nasıl Yapılır

Yayınlanma Tarihi: 9 Ocak 2018 Ekleyen: admin


Özet
Puan Ver →
Yemek Adı
Kırma Yeşil Zeytin Nasıl Yapılır
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman
Puanlama
no rating 0 Oy
kirma-yesil-zeytin-nasil-yapilir
Hazırlık süresi: 30 dakika
Pişme süresi: 1 hafta
Kaç Kişilik: 8- 10 kişilik

Kahvaltılarımızın vazgeçilmezidir zeytin. Ev yapımı zeytinin tadını da hiçbir marketteki veremiyor. . Evde yapması da düşünüldüğü kadar zahmetli değil. Ayrıca doğal ve sağlıklı. Kırma zeytinin tatlanma süresinin kısa oluşu da çok cezbedici. Peki, evde kırma zeytin nasıl yapılır basitçe tarifini sizler için hazırladık. Belirtmek gerekiyor ki kırma zeytinlerin kullanım ömrü diğerleri kadar uzun süre olmuyor. Çabuk tüketmenizde fayda var diyor ve tarife geçiyoruz.

Kırma Yeşil Zeytin Yapımı İçin Gerekli Malzemeler

  • 1 kg yeşil zeytin. Semt pazarlarında satılıyor.
  • Cam kavanoz, yoksa plastik kap da olur
  • Kaya tuzu
  • Limon tuzu
  • Su

Kırma Yeşil Zeytin Nasıl Yapılır

1Öncelikle zeytinler güzelce yıkayın. Çürükler, ezilmişler ve yaprakları ayıklayın. Sert bir taşla zeytinleri ezilmeden kırın. Ezilen zeytinler çabucak çürüyeceği için dikkatli kırın. Tek vuruşla kıracak şekilde, zamanla eliniz alışacaktır.

2Kırdığınız zeytinleri hemen su dolu bir kaba atın, renkleri solmasın. Zeytin kırma işlemi bitince bu suyla beraber kavanozlara aktarın. Zeytinlerin acısı çıkana kadar her gün suyunu değiştirin. Kırılan yeşil zeytinler acılığını çizme ve salamura zeytine göre daha çabuk salar. O yüzden en geç 10 güne kadar tatlandırmaya hazır hale gelir.

3Acılığı giden zeytine tuzunu ekleme vakti gelmiştir. 1 kg kırma yeşil zeytin için 3 yemek kaşığı kaya tuzu 1 yemek kaşığı da limon tuzu ekleyebilirsiniz. Bu miktarları kendi damak zevkinize göre değiştirebilirsiniz.

4Tuz ayarı için yumurta testini de anlatmadan olmaz. Acısı giden zeytinlere ekleyeceğiniz su miktarını ayrı bir kaba alın, suyun içine yıkanmış bir yumurtayı koyun. Yumurta yukarı çıkıyorsa tuzu yeterlidir. Suyu zeytin dolu kavanozlarınıza ekleyebilirsiniz. Yumurta aşağıda kalıyorsa tuz miktarı eksiktir demektir. Ekleme yapmalısınız. Kırma yeşil sofraya gelmeye hazırdır.

Kırma Yeşil Zeytin Nasıl Yapılır Videosu

Yorumlar

8 Ocak 2018

Yorumlarınızı bekliyorum...