Mayalı Pişi Tarifi

Yayınlanma Tarihi: 21 Ocak 2018 Ekleyen: admin


Özet
Puan Ver →
Yemek Adı
Mayalı Pişi Tarifi
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman
Puanlama
no rating 0 Oy
mayali-pisi-tarifi-2
Hazırlık süresi: 40 Dakika
Pişme süresi: 10 Dakika
Kaç Kişilik: 4 Kişilik

Kahvaltıların ve çay saatlerinin olmazsa olmazı pişinin mayalı tarifini denemeniz önerilmektedir. Mayalı pişi tarifi hem kolay hem de hazırlanma süresi olarak pratiktir. Vereceğimiz tarif 4 kişiliktir fakat siz misafirlerinize göre malzemelerinizin miktarını yükseltebilirsiniz. Hem reçel gibi tatlı besinlerle hem de peynir gibi tuzlu besinlerle tüketimi sağlayabilirsiniz.

Mayalı Pişi Tarifi Nasıl Yapılır?

Öncelikle malzemelerinizin olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Daha sonrasında ise hamurun kıvam almasına ve mayalanırken şişmesine özen göstermelisiniz. Su ve sütünüzün ılık olmasına özellikle dikkat etmelisiniz. Bunların yanı sıra hamurun kıvamı elinize yapışmayacak şekilde olmaktadır.

Malzemeler

  • 1 buçuk çay bardağı ılık su
  • 1 buçuk çay bardağı ılık süt
  • 2 tatlı kaşığı toz maya
  • 2 çorba kaşığı sıvı yağ
  • 1 çay kaşığı toz şeker
  • 1 çay kaşığı tuz.
  • Alabildiğine un.

Mayalı Pişinin Hazırlanışı

1Derin bir kaba ılık su, ılık süt, maya ve şekeri koyarak karıştırmalısınız ve 10 dakika bu karışımı dinlendirmeniz gerekmektedir. Dinlenen karışımın içine sıvı yağı ekleyebilirsiniz. Daha sonrasında tuz ve unu ekleyerek hamuru kıvam haline getirmelisiniz. Özellikle burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta hamurun elinize yapışmayacak bir kıvamda olmasıdır. Bu nedenle alabildiğine un koyarken bu noktaya dikkat etmelisiniz.

2Hazırladığınız hamuru 30 dakika boyunca dinlendirmeniz gerekmektedir. Kabın üzerine bir bez sererek bekletebilirsiniz. Hamura şekil vermek için oklava ya da merdane yardımıyla tezgahta açabilirsiniz. Pişilerinizin hangi boyutta olmasını istiyorsanız keserek tepsiye dizebilirsiniz. Tencerenizin içine sıvı yağ ekleyerek kızmasını bekledikten sonra pişileri tencerenin içine atabilirsiniz.

32 dakika bekledikten sonra diğer taraflarını da çevirerek kızartabilirsiniz. Servis esnasında sıcak olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu tarifin en önemli özelliği de hamurun yağ çekmemesidir.

Mayalı Pişi Tarifi Videosu

Yorumlar

21 Ocak 2018

Yorumlarınızı bekliyorum...