Muhlama Kuymak Tarifi

Yayınlanma Tarihi: 5 Eylül 2017 Ekleyen: admin


Özet
Puan Ver →
Yemek Adı
Muhlama Kuymak Tarifi
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman
Puanlama
no rating 0 Oy
kuymak-nasil-yapilir
Hazırlık süresi: 15 Dakika
Pişme süresi: 15 Dakika
Kaç Kişilik: 4 Kişilik

Muhlama bir diğer adıyla kuymak, Karadeniz’in en lezzetli ve bilindik tariflerinden bir tanesidir. Karadeniz yemekleri denince akla gelen muhlama kolot peyniri ile yapılan özel ve pratik bir tariftir. Her öğün yenebilen muhlama daha çok kahvaltılarda tercih edilmektedir. Artık her markette bulunan kolot peyniri sayesinde evlerde muhlama yapabilmek mümkün hale gelmiştir. Yalnızca 3 malzeme ile hazırlanan muhlama, klasik kahvaltılardan sıkılanlar için ideal bir kurtarıcı olacaktır.

Muhlama kuymak tarifi için malzemeler

  • 3 çorba kaşığı doğal köy tereyağı
  • 150 gram kolot peyniri
  • 2 çay bardağı mısır unu
  • 1 su bardağı su
  • 1 tatlı kaşığı tuz

Muhlama kuymak tarifi yapılışı

1Muhlama, kahvaltıların vazgeçilmezi olan lezzetli Karadeniz tariflerinden bir tanesidir. Ortalama 15 dakikada yapılabilen tarif pratikliği ile ön plandadır. Bunu için gerekli olan 3 malzemenin satın alınması yeterli olacaktır.

2Bunun için ilk adım doğal köy tereyağını sahan tarzı bir tavada iyice eritmek olacaktır. İyice eriyen ve kızgınlaşan tereyağının üzerine 2 çay bardağı mısır unu eklenmeli ve un tereyağı ile ortalama 2 dakika kadar kavrulmalıdır.

3Kavrulan mısır ununun üzerine 1 tatlı kaşığı tuzda eklendikten sonra sıra suyunu eklemeye gelmektedir. Su yavaş yavaş ve ağır hareketlerle eklenmeli ve o esnada tavada bulunan mısır unu mutlaka karıştırılmalıdır. Böylece topaklanma problemi oluşmayacaktır.

4Tüm su eklendikten sonra sıra en önemli noktaya gelmektedir. Küp küp doğranmış olan kolot peyniri mısır unu karışımının üzerine eklenmeli ve eriyene kadar iyice karıştırılmalıdır.

5Peynir eridikten ve uzamaya başladıktan sonra hazır hale gelecek olan muhlama, mısır ekmeği ve çay ile servis edilmelidir.

Afiyet olsun.

Muhlama Kuymak Tarifi Videosu

Yorumlar

5 Eylül 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...