Nar Reçeli

Yayınlanma Tarihi: 5 Eylül 2017 Ekleyen: admin


Özet
Puan Ver →
Yemek Adı
Nar Reçeli
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman
Puanlama
no rating 0 Oy
nar-receli
Hazırlık süresi: 30 Dakika
Pişme süresi: 20 Dakika
Kaç Kişilik: 4 Kişilik

Nar, kışa aylarında ortaya çıkan ve içerdiği antioksidanlarla vücudu kuvvetlendiren lezzetli ve faydalı meyvelerden bir tanesidir. Kış aylarında canı vişne reçeli çeken fakat bulamayan kişiler için en ideal tarif nar reçeli tarifi olacaktır. Nar reçeli, vişne reçeli ile benzerlik gösteren aromatik reçellerden bir tanesidir. Kış kahvaltılarını süsleyecek olan bu lezzet farklı türde reçelleri denemeyi sevenler için en doğru seçim olacaktır.

Nar reçeli için malzemeler

  • 3 adet büyük boy nar
  • 1 su bardağı nar suyu
  • 1 su bardağı toz şeker
  • 1 çay kaşığı tereyağı
  • 1/2 limon suyu
  • 2-3 adet karanfil

Nar reçeli yapılışı

1Nar reçelinin en zahmetli ve zorlayıcı kısmı narların ayıklandığı kısımdır. Bunun için tüm narların kafa kısmı kesilmeli ve nar ortadan ikiye bölünerek tek tek ayıklanmalıdır. Bu işlem tüm narlara uygulanmalı ve daha sonra reçel yapımına geçilmelidir.

2Bunun için orta boy bir tencereye alınan narların üzerine 1 su bardağı nar suyu, 1 su bardağı toz şeker ve 2-3 adet karanfil eklenmelidir. Karanfil isteğe bağlıdır. Sevmeyen kişilerin reçeli o olmadan yapmaları da mümkündür.

3Daha sonra tüm bu malzemeler ile iyice kaynatılan reçel kıvam alana kadar orta harlı ateşte pişirilmelidir. Reçel köpüklenmeye başladığında içerisine yarım limonun suyu ve 1 çay kaşığı kadar doğal tereyağı eklenmelidir.

4Limon reçele kıvam verirken tereyağı da köpük oluşumunu tamamen durduracaktır. Bu şekilde de ortalama 5 dakika kadar kaynatılan nar reçeli servise hazır hale gelecektir.

5Reçeller kavanozlara sıcakken doldurulmalıdır. Böylece kapak daha sıkı kapanacak ve ileride küflenme ya da bozulma gibi problemler görülmeyecektir.

Afiyet olsun.

Nar Reçeli Videosu

Yorumlar

5 Eylül 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...