Peynirli Sıkma Yapılışı

Yayınlanma Tarihi: 9 Ocak 2018 Ekleyen: admin


Özet
Puan Ver →
Yemek Adı
Peynirli Sıkma Yapılışı
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman
Puanlama
no rating 0 Oy
peynirli-sikma-yapilisi
Hazırlık süresi: 25 dk.
Pişme süresi: 35 dk.
Kaç Kişilik: 4 Kişilik

Akdeniz ve Güneydoğu yöresine ait olan yemeklerden birisi de peynirli ve patatesli sıkmadır. Yapılışı oldukça basit olan ve lezzet olarak da herkes tarafından sevilen sıkmanın malzemeleri de çok çabuk bulunmaktadır. İçine daha çok malzeme koyabilmek için sıkı bir şekilde hazırlandığından dolayı bu ismi aldığı bilinmektedir. Denemeyenler ve bu lezzeti daha önce tatmayanlar için işte lezzetli bir sıkma tarifi. Sıkmayı isterseniz aşağıdaki gibi peynir ile isterseniz de haşlanmış patates ile yapabilirsiniz. Sıkma için hazır yufka, lavaş ya da el açması hamur kullanılabilmektedir.

Peynirli Sıkma Tarifi için Malzemeler:

  • 12 adet 15 cm çapında lavaş ya da tortilla ekmeği
  • 600 gr tam yağlı Ezine peyniri
  • Yarım demet maydanoz
  • Yarım demet dereotu
  • 1 çay kaşığı karabiber
  • 2 çay kaşığı tatlı kırmızı pul biber
  • 2 yemek kaşığı tereyağı

Peynirli Sıkma Tarifi Yapılışı:

1Yarım demet maydanoz ile dereotu iyice yıkanır ve ince ince kıyılarak bir kaseye alınır. Üzerine Ezine peyniri konulur ve çatal ile ezilir. Islak bir kıvamda olan karışıma karabiber ve kırmızı tatlı pul biber ilavesi yapılır. Tadına bakıldığında tuzsuz ise bir miktar tuz da koyulabilir.

2Lavaşlar bir tepsi ya da tabağın üzerine üst üste gelecek şekilde açılır. Her bir lavaşın içine koyulacak iç harç miktarı sayıya göre ve lavaşın büyüklüğüne göre ayarlanmalıdır. Lavaşlara tıpkı börek yapar gibi uç kısmına ince şekilde iç harç serilir ve mümkün olduğunca sıkı bir şekilde sarılır.

3Tüm sıkmalar sarıldıktan sonra isteğe bağlı olarak tavada eritilmiş tereyağında alt üst yapılarak ısıtılabilir ve daha sonra sıcak olarak servis yapılır.

Peynirli Sıkma Yapılışı Videosu

Yorumlar

8 Ocak 2018

Yorumlarınızı bekliyorum...