Somun Ekmek Yapımı

Yayınlanma Tarihi: 22 Ağustos 2017 Ekleyen: admin


Özet
Puan Ver →
Yemek Adı
Somun Ekmek Yapımı
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman
Puanlama
no rating 0 Oy
somun-ekmek-yapimi
Hazırlık süresi: 30 Dakika
Pişme süresi: 20 Dakika
Kaç Kişilik: 4-6 Kişilik

Somun ekmek, Türk kültürü için en önemli olan besinlerden bir tanesidir. Her gün eve her öğünde tüketilen ekmek genellikle beyaz undan yapılmakta ve bu durum birçok kişiyi rahatsız etmektedir. Dışarıda satılan ekmeklerin ne koşullarda ve hangi malzemeler ile yapıldığı bilinemeyeceğinden en güvenilir yöntem ekmeği evde yapmak olacaktır. Somun ekmek yapımı sanıldığı kadar zor değildir ve sonuç fırınlardan alınan ekmeklere oranla çok daha lezzetli olacaktır.

Somun ekmek yapımı için malzemeler

  • 1 paket yaş maya
  • 4 su bardağı un
  • 1 çorba kaşığı şeker
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 500 ml ılık su
  • İsteğe bağlı olarak mahlep

Somun ekmek yapılışı

1Somun ekmek hamuru son derece yumuşak ve kabarık bir hamurdur. Bu tarz bir hamur elde etmek için yapılması gereken ilk şey bir hamur yoğurma kabı almaktır. Hamur yoğurma kabına konan yaş maya, 500 ml ılık su iyice karıştırılmalı ve maya bu suyun içerisinde eritilmelidir.

2Maya iyice eridikten sonra sıra kuru malzemelerin yanı unun eklenmesine gelmektedir. 4 su bardağı un eklenen hamura 1 tatlı kaşığı tuz, 1 çorba kaşığı toz şeker ve isteğe bağlı olarak 1 tatlı kaşığı mahlep eklenmelidir.

3Tüm bu malzemelerin eklendiği hamur iyice yoğrulmalı ve kulak memesi kıvamından daha sıvı bir kıvam almalıdır. Hamur çok sert ise biraz daha su eklenmelidir.

4Bu şekilde hazırlanan ekmek hamuru bir süre bekletildikten ve mayalandıktan sonra ekmek biçimine sokulmalı ve gerçekçi görünmesi için üzerine çizikler atılmalıdır. Bu şekilde fırın tepsisine konan hamur 200 derece fırında ortalama 20 dakika kadar pişirilmelidir.

520 dakikanın sonunda kontrol edilen ekmek pişmişse fırından çıkartılmalı ve soğumaya bırakılmalıdır.

6Ekmeğin hamur olmaması için dışarıda bekletilmesi tavsiye edilmektedir.

 Somun Ekmek Yapımı Videosu

Yorumlar

22 Ağustos 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...