Suffle Tarifi

Yayınlanma Tarihi: 5 Eylül 2017 Ekleyen: admin


Özet
Puan Ver →
Yemek Adı
Suffle Tarifi
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman
Puanlama
no rating 0 Oy
cikolatali-sufle-1
Hazırlık süresi: 20 Dakika
Pişme süresi: 45 Dakika
Kaç Kişilik: 4 Kişilik

Bir çikolatalı suffle, her insanı şımartabilecek bir lezzettir. Yapılışı çok basittir. Bir akşam yemeği sonrasında kendinizi ve sevdiklerinizi bu enfes tatla ödüllendirin.

Suffle Malzemeleri

  • Oda sıcaklığında bekletilmiş yarım fincan tuzsuz tereyağı (ayrıca kapları yağlayacağınız tereyağına da ihtiyacınız olacak)
  • 4 çorba kaşığı toz şeker (kaplar için ayrıca şekere ihtiyacınız olacak)
  • İnce rendelenmiş 1 su bardağı bitter çikolata
  • 6 Yumurta (sarılarını ve beyazlarını ayırın)
  • Yarım çay kaşığı deniz tuzu
  • Yarım çay kaşığı krem tartar

Suffle Yapılışı

1Fırınınızın tüm raflarını çıkartın ve en alt kata fırın tepsisini yerleştirerek 380 derecede ısıtmaya başlayın.

2Suffle kaplarının içini yağlamak için oda sıcaklığında beklettiğiniz tereyağıyla yağlayın. Ardından kapların alt ve yan kısımlarını şekerle kaplayın. Bunu yaptıktan sonra kabı ters çevirip hafifçe sarsarak fazla şekerlerin dökülmesini sağlayın.

3Oda sıcaklığında beklettiğiniz yarım fincan tereyağını ve çikolataları kısık ateşte eritin. Ardından ocaktan alın ve soğuması için bekletin. Yalnız tam olarak soğumamalı, sıcak-ılık arasında olmalı. Bu kaba daha sonra yumurta sarılarını ve deniz tuzunu ekleyin.

4Bir mikseri yardımıyla yumurta aklarını ve tartar kremasını orta hızda, iyice yumuşayana kadar karıştırın. Bir çorba kaşığı şeker ekleyin ve yumurta akları sertleşene kadar yoğurun.

5Yoğurduğunuz bu karışıma -ılıklığını koruyan- çikolatalı tereyağı harcını ekleyin. Bu işlemi yavaş yavaş ve karıştırarak yapmalısınız.

6Artık kaplara yerleştirme işlemine geçebilirsiniz. Bu aşamada önemli bir püf nokta şudur: Kabından taşmış ve bolca kabarık görünümde suffleler, en ideal olandır. Bu görünümü elde edebilmek için kaplara yerleştirme yaparken, kenarlarda boşluklar oluşturmalısınız. Bunun için başparmağınızı kabın etrafında gezdirebilir ve parçanın kaba yapışmamasını sağlayabilirsiniz.

7Son olarak kapları, önceden ısıttığınız fırın tepsisine dizin ve fırın sıcaklığını 360 dereceye düşürün. Suffle kabarana kadar fırında pişirin. Yaklaşık 25-35 dakika arasında pişmesi gerekir (İlk 20 dakika fırın kapağını açmamalısınız).

Suffle Tarifi Videosu

Yorumlar

5 Eylül 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...