Terbiyeli Arpa Şehriye Çorbası Tarifi

Yayınlanma Tarihi: 9 Temmuz 2017 Ekleyen: admin


Özet
Puan Ver →
Yemek Adı
Terbiyeli Arpa Şehriye Çorbası Tarifi
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman
Puanlama
no rating 0 Oy
Terbiyeli Arpa Şehriye Çorbası Tarifi 2
Hazırlık süresi: 10 dakika
Pişme süresi: 20 dakika
Kaç Kişilik: 4 kişilik

Yaz ya da kış ayları hiç fark etmez yediden yetmişe tüm bireylerin sevdiği bir çorbadır şehriye çorbası. Fakat terbiyeli şehriye çorbasının lezzeti daima daha başkadır. Özellikle damat tadına önem veren tüm bireylerin bu lezzeti sevdiği dikkati çeken bir noktadır. Arpa şehriyenin tavuk suyu ile birleştiği ve terbiyesi evlendiğinde vermiş olduğu bu muazzam lezzeti bir yedikten sonra daima tatmayı ve sofralarından eksik etmemeyi düşünen insan sayısı da bir hayli fazladır. Terbiyesi eklendiğinde tüm insanların iştahını açan bir görselliğe sahip olan terbiyeli şehriye çorbasının tarifini merak edenlere cevap işte burada gizli.

Terbiyeli Şehriye Çorbası İçin Malzemeler:

  • 1 çay bardağı arpa şehriye
  • 5 su bardağı tavuk suyu( tavuk suyu yoksa normal su da olur)
  • 2 yemek kaşığı tereyağı
  • Bir tatlı kaşığı tuz
  • Yarım çay kaşığı karabiber
  • Terbiyesi İçin:
  • 2 yemek kaşığı yoğurt
  • 1 yemek kaşığı yumurtanın sarısı
  • 1 yemek kaşığı un

Terbiyeli Arpa Şehriye Çorbasının Yapılışı

1Bir yemek kaşığı tereyağı bir tencereye alıp eritilmelidir. Tereyağı eridikten sonra üzerine 4 su bardağı tavuk suyu ilave edilmelidir. Tavuk suyu kaynayana kadar tencerenin kapağı kapatılıp beklenir.

2Tavuk suyu kaynadıktan sonra bir çay bardağı arpa şehriye tencerenin içine bırakılır. Şehriyelerin birbirine yapışmaması için ara ara tencere karıştırılır.

3Arpa şehriyeler pişerken ayrı bir kapın içine terbiye için bir yemek kaşığı un, yumurta sarısı ve iki yemek kaşığı yoğurt alınır ve iyice çırpılır. Arpa şehriyelerin piştiği tencereden birkaç kaşık su alınarak terbiyenin içine alınır ve çırpma işlemi devam eder. Böylelikle terbiyenin ılıması sağlanır.

4Arpa şehriyeler tamamen piştikten sonra hazırlanan terbiye tencerenin içine bırakılır. Terbiye tencerenin içine alındıktan sonra bir iki dakika boyunca karıştırma işlemi devam eder. İki dakika sonra tencere ocaktan alınır. Bir tatlı kaşığı tuz ve yarım çay kaşığı karabiber eklenir.

5Bir tavaya bir kaşık tereyağ alınır ve eritilir. Tereyağın üzerine bir tatlı kaşığı kırmızı pul biber alınarak hafif yakılır. Daha sonra tencerenin içerisine dökülür.

Afiyet olsun.

Terbiyeli Arpa Şehriye Çorbası Tarifi Videosu

Yorumlar

7 Temmuz 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...