Üzüm Pekmezi Yapımı

Yayınlanma Tarihi: 15 Ekim 2018 Ekleyen: admin


Özet
Puan Ver →
Yemek Adı
Üzüm Pekmezi Yapımı
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman
Puanlama
no rating 0 Oy
Üzüm Pekmezi Yapımı
Hazırlık süresi: 20 dakika
Pişme süresi: 3 saat
Kaç Kişilik: 2 kavanoz

Her şeyin doğalı güzel, doğalı makbul. Hem sağlık hem de lezzet açısından her yiyeceğin doğalını ya da en azından doğala yakın olanını tüketmek gerek. Artık her şeyin doğalını, organiğini, katkısız ve sade olanını arar olduk. Sözgelimi pekmez. Tatlı ihtiyacını gidermenin en pratik ve en sağlıklı yollarından birisi nedir diye sorulsa, hiç düşünmeden pekmez deriz; zira pekmez en faydalı meyvelerden birisi olan üzümden üretiliyor ve vücut için sayısız faydası var. Pekmez faydalıdır faydalı olmasına tabii ama onun da katkısız ve natürel olanı makbul. İster misin evde pekmez yapalım, kavanozlara dolduralım ve kendimizi şımartalım. Üzüm pekmezi nasıl yapılır diyenler için işte tarif aşağıda.

Üzüm Pekmezi Yapımı İçin Gerekli Malzemeler

 • 5 kilogram siyah, mor yahut yeşil üzüm
 • 2 avuç dolusu odun külü yahut temiz toprak

Üzüm Pekmezi Nasıl Yapılır?

 1. Üzümleri yıkayın ve saplarını ayıklayın.
 2. Derin bir tencereye alın ve ezici bir aletle ezin. Eğer bağ bahçe gibi açık bir alanda ezme işlemi yapma olanağınız varsa, ayağınıza temiz çizmeler giyerek ezme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
 3. Ezdiğiniz üzümleri temiz bir tülbentin içine alarak sıkın ve suyunu çıkarın. Tülbentte kalan posayı atın.
 4. Çıkan suyu yine derin bir tencereye alın ve kısık ateşte karıştırarak bir iki taşım kaynatın.
 5. Geniş bir kap hatta leğene temin ettiğiniz temiz toprak yahut odun külünü yayın, biraz dinlendirdiğiniz üzüm şırasını üzerine boşaltın ve üstü kapalı şekilde 1 gün dinlenmeye bırakın.
 6. Dinlenme sürecinde tortu yapan maddeler dibe çökecek ve şıranın asit oranı azalacak. Bu da şıranın mayalanmasını engelleyecektir.
 7. 1 gün sonra şırayı süzün ve içinde bulunan katı maddelerin karışmamasına dikkat ederek bir tencere içine alın.
 8. Üzüm şırasını iyice kaynatın, kaynama aşamasında üzerinde biriken köpükleri tahta kaşıkla alın.
 9. Şıranın kıvamı yoğun hale geldiğinde ocaktan alarak dinlenmeye bırakın.
 10. Dinlenen şırayı kavanozlara doldurun, ağızlarını sıkıca kapatın ve ters çevirin. Bu şekilde bir müddet dinlenen pekmezleri gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz.
 11. Odun külünü ince bir elekten geçirin ve bir tülbent yahut bezin içine koyup ağzını bağlayın.
 12. Ezdiğiniz yahut sıktığınız üzüm şırasını bir müddet kaynatın ve kaynayan şıraya tülbent içindeki odun külünü sarkıtın.
 13. Bir müddet daha bu şekilde kaynattıktan sonra şırayı soğumaya bırakın ve bir gün beklemeye alın.
 14. Eğer ertesi gün kıvamı koyu olursa tekrar kaynatırsınız. Kaynama esnasında şıra üzerinde biriken köpükleri almayı ihmal etmeyin.
 15. Pekmeziniz hazır. Cam kavanozlara doldurarak serin ve loş ortamlarda muhafaza ediniz.
 16. Pekmeziniz tatlı olsun istiyorsanız toprak ve odun külü dışında karbonat da kullanabilirsiniz. Bu malzemelerle karşın şırada köpük miktarı gitgide azalıyorsa, asit oranı da azalıyor demektir. Ama karbonattansa odun külü yahut temiz toprak kullanmanız daha doğru olacaktır.

Pekmez kahvaltı sofralarımızı süsler, fırına girecek bazı hamur işlerinin üzerine sürüldüğünde muazzam bir renk verir, hatta yediğiniz o çıtır çıtır gevrek simitlerin üzerinde pekmez vardır. Kek yaparken rafine şeker yerine pekmez kullandığınızda hem kekiniz daha leziz hem de daha sağlıklı olur. Yani dememiz o ki, pekmez girdiği yere hem renk, hem lezzet, hem de şifa verir. Üzüm pekmezi nasıl yapılır sorusunun yanıtı böyleydi. Deneyin ve doğal pekmezinizin tadını çıkartın.
Afiyetle…

Üzüm Pekmezi Yapımı  Videosu

Yorumlar

15 Ekim 2018

Yorumlarınızı bekliyorum...