Yöresel Bir Tat Pepeçura

Yayınlanma Tarihi: 20 Ekim 2017 Ekleyen: admin


Özet
Puan Ver →
Yemek Adı
Yöresel Bir Tat Pepeçura
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman
Puanlama
1 3 Oy
pepecura-laz-muhallebisi
Hazırlık süresi: 20 dakika
Pişme süresi: 45 dakika
Kaç Kişilik: 2 – 4 kişi

Karadeniz yöresine ait olan bu meşhur lezzet, tadına bakmak isteyenler için evde de hazırlayabilecekleri tatlılar arasında yerini alabilir. Özellikle Karadeniz’ in kendisine has olan kokulu üzümüyle yapılırsa, o zaman tadı daha da başka olur. Yine de farklı bir lezzet denemek isteyenler için siyah üzümle yapılan pepeçura, damak tadına renk katacaktır.

Yöresel bir tad pepeçura tarifi malzemeleri

  • 1 kg. kokulu siyah üzüm (Karadeniz’ de yetişen kokulu üzümle yapılırsa çok daha iyi bir lezzet elde edilecektir)
  • 1 su bardağı toz şeker
  • 2 çorba kaşığı mısır nişastası
  • 1 çorba kaşığı mısır unu
  • 1 çorba kaşığı buğday unu
  • 3 su bardağı su
  • 4 yemek kaşığı ceviz ya da fındık içi

Yöresel bir tad pepeçura tarifi yapılışı

1Üzümler güzelce yıkandıktan sonra süzülmesi için süzgeçte bekletilir. Bu esnada derin büyük bir tencereye 3 bardak su dökülür ve üzerine üzümler tane tane şeklinde ilave edilir.

2Tencere yanan ocağın üzerine konularak, üzümler şişip çatlayıncaya kadar pişirilir. Daha sonra ocaktan alınarak blendırla iyice parçalanır ve tekrar ocağa konularak 5 dakika daha kaynayıncaya kadar pişirilir. Ocağın altı kapatılır.

3Pişen üzümler ince bir süzgeçten geçirilerek derin bir tencereye dökülür. Böylece pozasız üzüm suyu elde edilir. Üzüm suyu ılıklaşıncaya kadar bekletilir.

4Ilıklaşan üzüm suyunun içerisine toz şeker, mısır unu, buğday unu ve mısır nişastası ilave edilerek tencere yanan ocağa konur. Malzemeler sürekli karıştırılarak muhallebi kıvamını alıncaya kadar pişirilir. Muhallebinin daha tatlı olması isteniyorsa, toz şekerin ölçüsü arttırılabilir.

5Muhallebi kaynamaya başlayınca, 5 dakika daha pişirilerek ocak kapatılır. Sıcak halde olan pepeçura, servis yapılacak kaplara eşit şekilde paylaştırılır.

6Servis kaplarına konulan pepeçura tatlısı, soğuması için bekletilir. Soğuduktan sonra üzeri, ceviz ya da fındık içiyle süslenebilir. Eğer ki ters çevirerek pasta tabağında servis edilecekse, tabağa konulduktan sonra da süsleme işlemi yapılabilir.

Afiyet olsun.

Yöresel Bir Tat Pepeçura Videosu

Yorumlar

20 Ekim 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...