Yumuşak Ganaj Tarifi

Yayınlanma Tarihi: 30 Ocak 2018 Ekleyen: admin


Özet
Puan Ver →
Yemek Adı
Yumuşak Ganaj Tarifi
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman
Puanlama
no rating 0 Oy
yumusak-ganaj-tarifi-1
Hazırlık süresi: 15 Dakika
Pişme süresi: 15 Dakika
Kaç Kişilik: 5 Kişilik

Kek ve pastaların üzerini süslemek için kullanılan ganaj krema özellikle son zamanlarda gelişen butik pastacılık ile birlikte daha da önem kazandı. Bir sanat eseri gibi görünen pasta tasarımlarının baş tacı olan ganaj yapımı basittir Bu kremayı hazırladıktan sonra pastalarınızı ve keklerinizi yaratıcılığınızı kullanarak dilediğiniz biçimde süsleyebilir ve bu tarifi her denediğinizde kendinizi daha da geliştirerek, bir süre sonra hayranlık uyandıran pastaların mimarı olabilirsiniz…

Yumuşak Ganaj İçin Malzemeler

  • 2 paket krema
  • 2 paket çikolata (Kuvertür çikolata olması tavsiye edilir)

Yumuşak Ganaj Yapımı

1Kuvertür çikolata genellikle pasta kreması yapımında kullanılan bir tür çikolatadır. Ganaj yapımında bu çikolatanın tercih edilmesinin sebebi, kuvertür çikolatanın daha yoğun bir kıvamının olması ve saf çikolata olmasıdır. Pastanelerden kolaylıkla elde edilebilecek kuvertür çikolata yerine ganaj yapımında bitter çikolata da kullanılabilir. Ancak bu durumda çikolata miktarının bir paket fazla olması önerilmektedir.

2Ganaj krema yapımına önce çikolataları ufak parçalar haline kırmak ile başlıyoruz. Çikolata ne kadar küçük parçalara ayrılırsa, erimesi o denli kolay ve kremanın yapımı da zahmetsiz olacaktır.

3Çikolataları parçalara ayırdıktan sonra sıra kremanın ısıtılmasına geliyor. Bu ısıtma işlemi için kremayı paketlerinden alarak bir sos tenceresinin içine boşaltın. Ardından en küçük ocağı, en kısık derecede açarak tencereyi üzerine koyun. Kremanın ağır ağır ısınmasını sağlayın ve bu işlem sırasında sürekli olarak karıştırın.

4Krema ısındığı zaman içerisine çikolataları koyun ve çikolatalar eriyinceye dek kısık ateşte karıştırmaya devam edin.

5Çikolata tamamen eridikten sonra ocağı kapatın. Elde ettiğiniz kremayı üzerine bir kapak veya streç film ile örterek buzdolabına koyun. 20 dakika sonra yumuşak ganaj krema kullanıma hazırdır.

Yumuşak Ganaj Tarifi Videosu

Yorumlar

29 Ocak 2018

Yorumlarınızı bekliyorum...