Basit Salata Sosu Tarifi

Yayınlanma Tarihi: 5 Kasım 2018 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 10 dakika
Pişme süresi: 0 dakika
Kaç Kişilik: 1 Kase Salata İçin

Salata varsa şenlenir sofralar. Vitamini bol, kokusu iştah açıcı, lezzeti vazgeçilmez olan salataları salata yapan şey aslında biraz da sosudur. Sos olmasa o salata sönük kalır. Sos ile parlayan, ışıldayan, şenlenen adeta konuşan salatalar, yemeği şölene çevirir. En basitinden en zenginine kadar tüm salata soslarının işlevi budur aslında. Hem salataya son dokunuşu vermek, hem de lezzeti ikiye katlamak. Salata sosu denildiğinde akla gelen malzemeler temelde bellidir. Ama insanoğlu, zengin hayal gücüyle o salata soslarını çeşitlendirir, salatalara bayram ettirir. Gelin birkaç değişik soslara göz atalım. İşte karşınızda salata sosları namıma ne varsa bu yazıda…
En basit sos sirke, zeytinyağı, limon suyu ve tuzdan oluşan sostur. Ama siz buna yapacağınız ilavelerle daha zengin soslar elde edebilirsiniz.

Basit Salata Sosu Tarifi İçin Gerekli Malzemeler

Pekmezli Salata Sosu:

  • 1,5 yemek kaşığı elma sirkesi, 3 yemek kaşığı sızma zeytinyağı ve 1 tatlı kaşığı pekmezi karıştırıp salatanıza ilave edin.

Hardallı Salata Sosu:

  • 8 yemek kaşığı yoğurt, 1 yemek kaşığı hardal, 2 tatlı kaşığı nar ekşisi, çeyrek limonun suyu, 1 adet portakal kabuğu rendesi, tuz, karabiber ve pul biberi karıştırın ve salatanıza ilave edin.

Biberiyeli Salata Sosu:

  • 4-5 dal taze biberiye, 1 adet portakal kabuğu rendesi, 5 diş sarımsak ve 500 ml sızma zeytinyağını cam bir şişeye alın ve 1 tam gün bekletin. Bu sosu salatalarınızda kullanabilirsiniz.

Bu sosları deneyip, salatalarınızı güzelleşirebilirsiniz. Salata sosu deyip geçmemek lazım. Salataya can veren yegane lezzettir o.

Afiyet olsun.

Basit Salata Sosları Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Basit Salata Sosu Tarifi
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman
Puanlama
31star1star1stargraygray Based on 1 Review(s)

Yorumlar

5 Kasım 2018

Yorumlarınızı bekliyorum...