Pirinçli Kabak Yemeği Yapımı

Yayınlanma Tarihi: 28 Mart 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 10 Dakika
Pişme süresi: 20 Dakika
Kaç Kişilik: 4

Pirinçli kabak yemeği son derece sağlıklı ve lezzetli bir sebze yemeğidir. Haydi, bu pratik sebze yemeği nasıl yapılır adım adım bakalım.

Pirinçli kabak yemeği için gerekli olan malzemeler:

  • 5 adet kabak ( kabaklar çok küçük ise daha çok sayıda kullanmamız gerekir)
  • * 4 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 1 adet soğan
  • 2 diş sarımsak
  • 1 adet domates
  • dereotu
  • yoğurt

Kabak yemeği yapılışı:

1Önce 1 adet soğanı küp küp doğruyoruz. Geniş bir tencerenin içerisine bir kaç kaşık zeytinyağı koyuyoruz ve küp küp doğradığımız soğanları ekliyoruz. Soğanlar pembeleşinceye kadar kısık ateşte güzelce karıştırıyoruz. Soğanlarla birlikte iki diş sarımsağı da güzelce öldürüyoruz.

2Ardından 1 adet domatesi kabuklarını soyarak yine küçük küçük doğrayıp ekliyoruz. Eğer domates yoksa mevsimi değilse domates yerine biraz salça da kullanabilirsiniz. Yine domatesler de pişene kadar biraz karıştırıyoruz.

3Sıra geldi kabaklara. Kabaklarımızı orta küçüklükte doğruyoruz. Bu biraz da isteğe göre ayarlanabilir. Daha küçük taneler isteniyorsa daha küçük daha iri taneleri isteniyorsa da daha büyük küpler şeklinde doğranabilir. Kabakları da doğradıktan sonra tencerenin içerisine alıyoruz. Bir iki dakika kavurduktan ve domates ve soğan ile karışmasını sağladıktan sonra biraz su ilave ediyoruz ve kaynamaya bırakıyoruz. Kaynadıktan sonra ocağın altını kısarak 15 20 dakika kabaklar yumuşayıncaya kadar pişirmeye devam ediyoruz.

4Kabak yemeğini ocaktan almaya yakın doğradığımız dereotunu yemeğin içerisine ekleyip bir kaç dakika da bu şekilde pişiriyoruz. Dereotunu en son pişmeye yakın ekliyoruz ki ot kokusunu ve tadını kaybetmesin.

Kabak yemeği hazır. Üzerine dilerseniz yoğurt gezdirerek servis edebilirsiniz. İsteğe göre yemeği pişirirken eklediğimiz sarımsağı, yoğurda ekleyerek yemeğin üzerine gezdirmeniz de mümkün. Baskın bir sarımsak tadı almak istemiyorsanız soğanla birlikte kavurmanız daha iyi olacaktır.

Pirinçli Kabak Yemeği Yapımı Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Pirinçli Kabak Yemeği Yapımı
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

28 Mart 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...