Portakal Suyu İle Zeytinyağlı Kereviz

Yayınlanma Tarihi: 5 Mart 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 10 Dakika
Pişme süresi: 40 Dakika
Kaç Kişilik: 4-6

Sağlıklı beslenme programlarının vazgeçilmezi olan zeytinyağlı yemekler hem kalori hem de besleyici özellikleri açısından tercih edilmektedir. Kış aylarının en çok tercih edilen yemeklerinin başında portakal suyu ile zeytinyağlı kereviz gelmektedir. Zeytinyağlı yemeklerin birçoğunda 1 çay kaşığı veya 1 tatlı kaşığı kadar toz şeker kullanılmaktadır. Ancak zeytinyağlı kereviz, portakal suyu ile pişirildiğinde meyvenin yemeğe kattığı tat nedeniyle ekstradan toz şeker ilave edilmesine gerek yoktur.

Yemek kitaplarında veya internette araştırıldığında birçok zeytinyağlı kereviz tarifleri bulmak mümkündür. Pişirilmesi kolay, sunumu güzel ve lezzetli zeytinyağlı kereviz yemeği tarifleri içinde en beğenileni kuşkusuz portakallı olanıdır. Zeytinyağlı kereviz yemekleri havuç veya patatesle birlikte pişirilir.

Zeytinyağlı Kereviz Yemeği İçin Malzeme Listesi

  • 3 – 4 adet Kereviz
  • 1 adet kuru soğan
  • 1 adet orta boy havuç
  • 1 kahve fincanı kadar zeytinyağı
  • 2 adet limon
  • 3 – 4 adet portakal
  • Kereviz sapı
  • Tuz

Portakallı Zeytinyağlı Kereviz Yemeği Tarifi

1Limon suları sıkılır. Limonlar susuz ise 2 yerine 3 adet limon sıkmak daha uygun olacaktır.

2Kerevizler güzelce yıkanır, kabukları soyulur ve dilimlenir.

3Dilimlenen kerevizler limon suyunun içine konur. Böylece hazırlık işlemleri sırasında kerevizlerin kararması önlenmiş olur.

4Kuru soğan ay şeklinde ince ince doğranır.

5Geniş ve yüksek olmayan bir tencereye zeytinyağı konur, hafifçe ısıtıldıktan sonra soğanlar ve tuz ilave edilir. Tuzun miktarı damak tadınıza göre değişeceğinden miktarını kendinize göre ayarlayabilirsiniz ancak temel olarak 1 – 1,5 çay kaşığı tuz yeterli olacaktır.

6Soğanlar hafif hafif karıştırılarak öldürüldükten sonra halka halka doğranmış havuçlar ilave edilir.

7Havuçlar biraz piştikten sonra kerevizler limon suyu ile birlikte eklenir. Üzerine sıkılmış portakal suyu ve iyice yıkanmış ve irice kıyılmış kereviz sapı yaprakları ile ilave edilir.

8Kısık ateşte kerevizler yumuşayıncaya kadar yaklaşık 30 – 40 dakika pişirilir. Pişip pişmediği arada sebzelere çatal batırılarak kontrol edilmelidir.

Portakal Suyu İle Zeytinyağlı Kereviz Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Portakal Suyu İle Zeytinyağlı Kereviz
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

5 Mart 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...