Tam Ölçülü Zeytinyağlı Pırasa Tarifi

Yayınlanma Tarihi: 21 Eylül 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 20 dakika
Pişme süresi: 30 dakika
Kaç Kişilik: 4 kişilik

Allium ailesinden biri olan pırasa, aynı zamanda sarımsak ve soğanla akraba bir sebzedir. Genellikle pek tercih edilmeyen bir besin olsa da, faydaları nedeni ile yenmesi gereken bir yiyecektir. Özellikle diyet yapan kişilere düşük kalorili olmasından dolayı önerilen bir yiyecektir. Lif bakımından oldukça zengin içeriğe sahip olan pırasa, sindirimi düzenlemektedir. B6, A, C, K gibi vitaminler açsısından da iyi bir kaynaktır. Sodyum açısından sadece dikkat edilmesi gereken bir besindir. Yüksek oranda sodyum içerdiği bilinmektedir.

Pırasa tarifi için gerekli malzemeler;

  • 2 demet pırasa (mümkün olduğunca çok kalın olmayanların seçilmesi önerilmektedir.)
  • 1 adet soğan
  • 2 adet orta boy havuç
  • 1 yemek kaşığı domates salçası ya da domates sosu (isteğe bağlı)
  • 1/2 limon suyu
  • Tuz – Karabiber – 1 adet kesme şeker – Zeytinyağı

Zeytinyağlı pırasa yemeğinin yapılışı;

12 demet şeklinde aldığımız pırasalar öncelikle ayıklanır. Üst bozuk olan yapraklar atılarak, parmak kalınlığında halka halka pırasalar kesilerek, suda bekletilir. Özellikle iç kısımları topraklı olacağından dolayı iyice yıkanmalıdır. Diğer tarafta havuçlar ayıklanarak, ince dilimler halinde dilimlenir, havucun inceliğine göre yarım şeklinde ya da halka şeklinde kesilebilir.

2Daha sonra yemeklik şekilde soğan doğranır ve zeytinyağında hafif pembeleşene kadar kavrulur. Soğanlar kavrulduktan sonra isteğe bağlı olarak biraz yemeğin renklenmesi için bir yemek kaşığı kadar domates salçası ilave edilerek, iyiye malzemelerin karışması sağlanır. Tencerenin içerisine biraz kaynamış su ilave edilerek, karıştırılır. Salçamız eridikten sonra, iyice temizlenmiş olan pırasa ve havuçlar tencereye ilave edilir. Pırasaların biraz üstüne çıkacak şekilde sıcak su katılır.

3Tuz – karabiber – bir küçük kesme şeker yemeğin içine atılarak karıştılır ve tencerenin kapağı kapatılarak kısık ateşte, pırasalar yumuşayana kadar pişirilir. Pişmesine yakın yarım limon suyu ilave edilir.

Tam Ölçülü Zeytinyağlı Pırasa Tarifi Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Tam Ölçülü Zeytinyağlı Pırasa Tarifi
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

21 Eylül 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...