Zeytinyağlı Biber Dolması Nasıl Yapılır

Yayınlanma Tarihi: 3 Şubat 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 30 Dakika
Pişme süresi: 45 Dakika
Kaç Kişilik: 5-10

Vakitsiz gelen aşk gibidir zeytinyağlı biber dolması. Nerede karşılaşacağınızı bilemezsiniz. Karşılaştığınız anda da eliniz ayağınıza dolaşır. Biberin o pırıl pırıl kadifemsi yeşil dokusu, biberin açık ağzında görünen pirinçler, muzır kuş üzümleri, sevimli dolmalık fıstıklar ve o benzersiz koku. Bu hayır denilemeyen, karşı konulamayan lezzet her an, her saatte yenilebilir. Isıtma istemeyen hali, onu pratik kılar. Dolaptan çıkarıp çıkarıp yenilebilecek bu uyumlu yemeğe her sofrada her zaman yer vardır. Zeytinyağlı dolma yapmak isteyenler ve dolma nasıl  yapılır diye soranlar buraya toplansın. Belki bu tarif size değişik gelebilir. Zeytinyağlı dolma tarifi başlıyor.

Zeytinyağlı Biber Dolması İçin Malzemeler:

  • 10 adet orta boy dolmalık biber
  • 1.5 su bardağı pirinç
  • 1 adet orta boy domates
  • 3- 4 adet kuru soğan
  • Yarım demet ince kıyılmış dereotu
  • 1.5 çay bardağı zeytinyağı
  • 2’şer yemek kaşığı dolmalık fıstık ve kuş üzümü
  • 1’er tatlı kaşığı tuz, kuru nane ve toz şeker
  • 1’er çay kaşığı karabiber, yenibahar ve tarçın
  • 1 bardak sıcak su

Zeytinyağlı biber dolması nasıl yapılır kısmına geldik sonunda.

Zeytinyağlı Biber Dolması Tarifi

1İşleme biberleri dolma olmaya hazır etmekle başlayın. Dolmalık biberlerin sap kısımlarını çıkarın ve çekirdeklerini ayıklayarak suyun altında yıkayın.

2Domatesleri dilimleyin ve zeytinyağlı dolma içini hazırlamaya başlayın.

3Pirinci bol suda yıkayıp suyunu süzün. Kuru soğanları yemeklik doğrayın, kuş üzümlerini şişmeleri için sıcak suda bekletin.

4Zeytinyağını bir tencereye alarak kızdırın ve doğranmış soğanları tencereye alarak kavurun.

5Kavurduğunuz soğanlara dolmalık fıstıkları ekleyin ve fıstıklar altın rengine dönene kadar kavurun.

6Tencereye yıkanıp süzülmüş pirinci, kuş üzümünü, tuzu, toz şekeri, karabiberi, kuru naneyi, yenibaharı, tarçını ekleyin ve karıştırarak kavurun.

7Sıcak suyu ilave edin ve pirinçler suyunu çekene kadar pişirin. Pirinçler suyunu tam çektiğinde hafif diri kalmış olabilir, dert etmeyin normali bu. Zira bir posta da dolmalık biberlerin içinde pişecekleri için yeterli yumuşaklığa ulaşacaklardır.

8Dolma harcı biraz ılınınca dolmalık biberlerin içine doldurun, ama ağzına kadar değil! Şişme payını hesap ederek pirinç harcını dolmanın ağız kısmından biraz daha aşağıda tutun. Dolmalık biberlerin üstlerine de dilimlediğiniz domatesleri oturtun.

9Pişmeye hazır hale gelen dolmaları dolma tenceresine dik konumda dizin. Dolma tenceresi nasıl mı olur? Yayvan ve genişçe… Dolmalar 10 adetten fazla olduğunda tencerenin bir de derin olması gerekir.

10Bir kabın içine dolmalarla aynı sınıra gelecek kadar sıcak su koyun ve 2-3 yemek kaşığı da zeytinyağı ilave edin ve tencereye ekleyin.

11Dolmaları, tencerenin kapağı kapalı olarak ve kısık ateşte suyunu çekene kadar pişirin. Biberler tam anlamıyla yumuşadıysa işlem tamam demektir. Yeme faslına geçilebilir.

Zeytinyağlı biber dolması ılık da yenilebilir ama dolaptan çıkmış hali de zevkten perişan edebilir.
Afiyet Olsun

Zeytinyağlı Biber Dolması Tarifi Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Zeytinyağlı Biber Dolması Nasıl Yapılır
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman
Puanlama
0graygraygraygraygray Based on 1 Review(s)

Yorumlar

3 Şubat 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...