İtalyan Salatası Yapılışı

Yayınlanma Tarihi: 12 Ekim 2017 Ekleyen: admin


Özet
Puan Ver →
Yemek Adı
İtalyan Salatası Yapılışı
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman
Puanlama
no rating 0 Oy
italyan-salatasi-tarifi-1
Hazırlık süresi: 30 dakika
Pişme süresi: 30 dakika
Kaç Kişilik: 4- 6 kişilik

Rus salatasına alternatif olarak sunulan en ideal salatalardan biridir. Diğer salatalar gibi kumpir, sosisli sandviç, hamburger gibi farklı yiyeceklerle birleştirilmeden tek başına bir lezzet olarak, ikramların başında gelmektedir. Görünümüyle hoş bir pembelik sunan İtalyan salatası, İtalyan sucuğu olarak bilinen Pepperoni ile yapıldığı zaman gerçek tadını vermektedir. Pepperoni yerine salam kullandığınız zaman fıstıksız dana salam kullanmanız önerilir. Yanında kaşarlı- sarımsaklı ekmekle sunarsanız, ikramınız unutulmaz lezzetler arasına girecektir. Zaman zaman Amerikan salatasıyla karıştırılan İtalyan Salatası esasen havuç değil, pancar ile yapılır. Salatanın özü, pancardan gelir.

İtalyan Salatası İçin Malzemeler

  • Orta büyüklükte 4 patates
  • Orta büyüklükte 2 kırmızı pancar
  • 150 gr kornişon turşu
  • 200 gr haşlanmış bezelye
  • 450 gr mayonez
  • 200 gr pepperoni ya da salam
  • Tuz

İtalyan salatası orijinalinde sadece mayonezle yapılmaktadır. Tadı hafifletmek isterseniz, mayonezi yarı ölçüde koyarak, süzme tatlı yoğurt ekleyebilirsiniz. Kırmızı pancarları da piyasada hazır konservelerde bulunan küp doğranmış kırmızı pancar turşularıyla şahane şekilde yapabilirsiniz.

İtalyan Salatası Yapılışı

1Patatesleri bir tencereye koyun, üzerini kaplayacak şekilde su ilave edin ve yumuşayana kadar kaynatınız.

2Derin bir servis kabını alarak; pancarları küçük küpler şeklinde doğrayınız. Suyunun iyice süzülmesi önemlidir. Salatanın sulanmaması için pancarların ya da pancar turşusunun suyunu süzerek küp küp doğrayın ve kaba alın.

3Muhtemelen konserve olan bezelyeleri servis kabına ekleyin. Doğrama tahtasında kornişon turşuları da pancar büyüklüklerinde küp şeklinde doğrayın ve kaba ekleyin.

4Patatesler orta kıvamda haşlandıktan sonra soyarak, eşit büyüklüklerde yine küp şeklinde doğrayınız. Malzemeleri birleştirdiğiniz servis kabına tuzu ekleyin ve iyice harmanlayın.

5İtalyan pepperonisini küçük dikdörtgen ya da kareler şeklinde doğrayarak karışıma ilave ediniz. Tüm karışımın üzerine mayonezi ekleyin ve tamamen harmanlanmasını sağlayın. Soğuk servis ediniz.

İtalyan Salatası Yapılışı Videosu

Yorumlar

12 Ekim 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...