Ayva Kompostosu

Yayınlanma Tarihi: 12 Eylül 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 20 Dakika
Pişme süresi: 20 Dakika
Kaç Kişilik: 4 Kişilik
Komposto, her türlü meyveden yapılan ve annelerin çocuklarına meyve suyu niyetine verdiği lezzetli içeceklerdir. Meyve sularına oranla çok daha sağlıklı ve besleyici olan kompostolardan en beğenileni ayva kompostosu olmaktadır. Kış aylarında komposto ihtiyacını gideren bu tarifi Ramazan şerbeti tadında bir içecek arayanlar ve çocuğuna meyve suyu vermek istemeyen kişiler için ideal bir seçim olacaktır.

Ayva Kompostosu İçin Malzemeler

  • 2 adet büyük boy ekmek ayvası
  • 2-3 adet karanfil
  • 3-4 damla limon suyu
  • 1/2 çubuk tarçın
  • 1 litre ılık su
  • 1,5 çay bardağı toz şeker

Ayva Kompostosu Yapılışı

1Ayva kompostosu yapımı diğer komposto tariflerine oranla biraz daha zahmetli olan fakat son derece lezzetli bir tariftir. Bunun için yapılması gereken tek şey ayvaları komposto için hazır hale getirmektir. Gerisi son derece pratik olacaktır.

2İlk olarak tüm ayvaların kabuğu soyulmalı ve daha sonra ikiye bölünerek çekirdekleri ayıklanmalıdır. Bu aşamadan sonra ayvalar normal suda değil limonlu suda yıkanmalıdır. Böylece herhangi bir kararma problemi oluşmayacaktır.

3İyice yıkanan ayvalar minik minik doğranmalı ve bir komposto tenceresine aktarılmalıdır. Ayvalar tamamen doğrandıktan sonra sıradaki aşama diğer malzemeleri eklemek olacaktır.

4Bunun için 1 litre ılık içme suyu ayvaların üzerine dökülmelidir. Bu şekilde kaynamaya bırakılan ayvalar yumuşayana kadar pişirilmelidir. Su kaynamaya başladıktan sonra üzerine karanfil, çubuk tarçın ve toz şekerde eklenmeli ve tüm bu malzemelerin aromasının kompostoya geçmesi beklenmelidir.

55-10 dakika daha kaynatılan komposto bir kaba alınmalı ve içerisinde bulunan çubuk tarçın dışarıya alınmalıdır. Bu şekilde ılıması beklenen komposto bir sürede buzdolabında tutulmalı ve soğuduktan sonra servis yapılmalıdır.

Özet
recipe image
Yemek Adı
Ayva Kompostosu
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

12 Eylül 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...