Erik Kompostosu Tarifi

Yayınlanma Tarihi: 3 Ekim 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 5 Dakika
Pişme süresi: 20 Dakika
Kaç Kişilik: 6 Kişilik

Taze meyveler arasında en çok sevileni eriktir. Birçok hastalığa karşı vücudu korumasının yanında çok sayıda vitamin içermektedir. Kalbi güçlendiren erik taze olarak tüketilebildiği gibi reçel ve erik kompostosu olarak da tüketilebilmektedir. Ekşi sevenler yeşil eriği tercih ederken tatlı sevenler de kırmızı eriği daha çok tercih etmektedir. C vitamini açısından zengin olan eriği yaz kış tüketmek isteyenler için komposto ve reçel yapımı güzel bir alternatif olmaktadır. Tarçın ile lezzetlendirilen erik kompostosu küçük çocuklar tarafından da çok sevilmektedir. İyi bir lif kaynağı olması nedeni ile erik tüketimi sayesinde obeziteden korunmak mümkündür. Hamilelik döneminde de tüketilmesi gereken meyveler arasındadır. Diyet listelerinde meyve kategorisinde erik ilk sıralarda yer almaktadır. Özellikle öğün aralarında açlık hissini en aza indirmek adına erik tüketilmesi diyet uzmanları tarafından önerilmektedir. Diyet yapanlar için atıştırmalık olarak erik tüketimi çok faydalı olmaktadır. Sıcak havaların en çok sevilen içeceği erik kompostosu ile rahat bir nefes alabilirsiniz. Evde kendi başınıza yapabileceğiniz erik kompostosu ile sağlıklı bir beslenme sağlayabilirsiniz.

ERİK KOMPOSTOSU İÇİN MALZEMELER

  • 1 kg kadar kırmızı erik
  • Çubuk tarçın
  • karanfil
  • 1,5 litre su
  • 7 yemek kaşığı toz şeker

ERİK KOMPOSTOSU TARİFİ YAPILIŞI

1Erikler temiz bir şekilde yıkandıktan sonra çekirdekleri çıkartılır. Çekirdekleri çıkartıldıktan sonra derin bir tencere içerisine doğranır.

21,5 litre suyu da ilave ederek kaynamaya bırakılır.

3Erikler yumuşadıktan sonra 7 yemek kaşığı toz şekeri ilave edilir.

4Kavanozlara sıcak sıcak doldurulur ve içerisine çubuk tarçın ile karanfil eklenir. Sıcak olarak kapakları kapatılır. Bu sayede uzun süre saklanır.

5Erik kompostosu tarifi sevdikleriniz ile birlikte yemeniz için hazırdır.

Afiyet olsun.

Erik Kompostosu Tarifi Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Erik Kompostosu Tarifi
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

4 Ekim 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...