Çikolatalı Lokum

Yayınlanma Tarihi: 27 Mayıs 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 10 Dakika
Pişme süresi: 45 Dakika
Kaç Kişilik: 12-14

Çikolatalı lokum tarifi malzemeleri

  • 3 su bardağı toz şeker
  • 4 su bardağı su
  • 1 su bardağı nişasta
  • 5 damla limon suyu
  • 2 çay kaşığı kakao
  • 80 gr. sütlü çikolata
  • 1 çay bardağı fındık (iri çekilmiş olmalı, fıstık ya da ceviz içi de kullanılabilir)
  • Hindistan cevizi

Yapılışı

1İlk önce 3 su bardağı su ve şeker bir tencereye konulur ve yanan ocak üzerinde kaynaması için pişirilir.

21 bardak su ve nişastada birbiriyle tam olarak özdeşleşinceye kadar ayrı bir kapta karıştırılır. Üzerine kakao ilave edildikten sonra tekrar iyice karıştırılır. Topaklanma olmaması gerekir.

3Bu esnada su kaynamaya başlayacaktır. Elde edilen karışım tencere içerisinde kaynayan şerbetin içerisine dökülür. Tüm malzemeler güzelce karıştırılır, hepsi birbiriyle homojen kıvamda olmalıdır. Tencere içindeki malzemeler kaynamaya başlayınca ocak kısılır ve ara ara karıştırılmaya devam edilir. Bu süreç yaklaşık 40 dakika sürmektedir.

440. dakikanın sonunda tencereye sütlü çikolata ve limon suyu eklenerek karıştırılır. 45 dakikanın sonunda da tencerenin içerisine iri parçalar halindeki fındıklar eklenir(diğer malzemelerden konulacaksa onlar eklenir). Bu malzemede ilave edildikten sonra tekrar iyice karıştırılır ve ocak kapatılır.

5Kare bir borcam alınarak tezgaha konulduktan sonra lokum tarifi ile hazırlanan lokum harcı borcama dökülür. Spatula yardımı ile güzelce borcam içerisine yayıldıktan sonra oda sıcaklığına gelmesi için bekletilir.

6Oda sıcaklığına geldiğinde buzdolabına konularak 2 saat buzdolabında da dinlendirilir. Sürenin bitiminde buzdolabından alınarak lokum büyüklüğünde ya da istenilen büyüklükte kesilerek hindistan cevizine bulanıp servis edilebilir(buzdolabında 1 gece bekletildiğinde daha lezzetli olur).

Çikolatalı Lokum Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Çikolatalı Lokum
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

27 Mayıs 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...