Ev Yapımı Portakallı Lokum

Yayınlanma Tarihi: 27 Mayıs 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 20 Dakika
Pişme süresi: 15 Dakika
Kaç Kişilik: 6-8

Lokumlar, Anadolu’da saray tatlısı olarak bilinmektedir. Saraylardan günümüze kadar uzanan bir geçmişe sahip olan lokum, farklı aromaların karışımı ile farklı tatlara ortak olmaktadır. Ev yapımı portakallı lokum tarifi, oldukça sağlıklı ve kolay bir tatlıdır. Tarifimizde portakal ile lokumun leziz tatlarını buluşturarak, kahvenin ya da çayın yanına sunabileceğiniz leziz tatlıyı oluşturduk. Lokumun hazırlık süresi 20 dakika, pişirme süresi ise 15 dakikadır. Tatlımız ikrama göre 6 ya da 8 kişiliktir.

Ev Yapımı Portakallı Lokum İçin Malzemeler

  • 1 litre su
  • 4 su bardağı toz şeker
  • 2 çay bardağı portakal suyu
  • Yarım limon suyu
  • Az miktarda portakal kabuğu rendesi
  • Süsleme için hindistan cevizi

Ev Yapımı Portakallı Lokum Yapılışı

1Şeker bir tencereye dökülür ve üzerine 3 su bardağı su ve limon suyu ilave edilir.

2Şekerli su tencere ile ocağın üzerinde kaynatılır. Bu işlemden sonra kaynayan şekerli suyun yüzeyinde köpükler olacaktır. Bir kaşık yardımıyla köpükler temizlenir.

3Kalan su içerisine nişasta ve portakal suyu eklenerek eritilir ve kaynayan şekerli sudan 2 kaşık alınarak nişastanın bulunduğu kaba eklenir. Amaç nişastanın ılık bir hale gelmesinin sağlanmasıdır. Ilıyan nişasta kaynayan şekerli suyun içerisine ilave edilir.

4Karışım bir reçel kıvamına gelene kadar karıştırılır. Karışım koyulaşmaya başlayınca portakal lezzetini daha iyi alabilmek için, portakal rendesini karışıma ilave edin. Koyulaşınca ocak kapatılarak, karışım bir borcama alınır. Borcama karışım dökülmeden önce, borcamın alt kısmı hindistan cevizi ile kaplanır. Daha sonra karışımı borcama dökebilirsiniz. Kalan hindistan cevizinin bir kısmı da karışımın üzerine dökülür. Borcam içerisine yağlı kağıt koymak, lokumun yapışmasını önleyecektir. Hazırlanan lokumun, oda sıcaklığında bir müddet soğuması beklenir. Soğuyan lokum, kare şeklinde kesilerek, servis edilir.

Ev Yapımı Portakallı Lokum Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Ev Yapımı Portakallı Lokum
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

27 Mayıs 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...