Creme Brulee Nasıl Yapılır

Yayınlanma Tarihi: 5 Aralık 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 15 Dakika
Pişme süresi: 35 Dakika
Kaç Kişilik: 4 Kişilik

Krem brule karamel tadında bir Fransız tatlısıdır. Ağır tatlı sevenlerin damak tadına daha çok uyan bir tatlıdır. İçerindeki yumurta yenirken hissedilen boyuttadır.

Krem Brulee Malzemeleri:

  • 5 adet yumurta sarısı
  • 5 yemek kaşığı toz şeker
  • 40 gram tereyağı
  • 1 su bardağı krema
  • 1/2 su bardağı süt
  • 1 paket vanilya
  • Karameli hazırlamak için:
  • 4 yemek kaşığı
  • esmer şeker

Yapılışı

1Öncelikle toz şeker ve vanilyayı derin bir kaseye koyun. Yumurtaların beyazı ve sarısını dikkatli bir şekilde ayırın. Mümkün olduğunda sadece sarı kullanmaya özen gösterin. Bu karışımı birbiri içerisinde homojen kıvama gelene kadar karıştırın.

2Süt ve kremayı küçük bir tencereye koyarak kaynayana kadar karıştırın. Kaynama kıvamına geldiğinde ocağın altını kapatın. Oda sıcaklığında birazcık ilk sıcaklığının gitmesini sağlayın. Ardından yumurtalı şekerli karışımı azar azar bu kremalı karışıma ekleyin. Sürekli karıştırmanız gerekecek. Birden döker ve karıştırmakta gecikirseniz yumurtalı karışımın bir kısmı sıcak karışımın etkisiyle pişer kıvam homojen olmaz.

3Tereyağını da karışıma ekleyerek 3 dakika kadar daha karıştırın.

4Krem brulee güveç kabı dediğimiz minik kaplarda pişirilecektir. 4 adet kaba bu tatlıyı eşit bir şekilde paylaştırın. Derin bir fırın tepsisinin içine fırın kaplarını yerleştirin. Ardından tepsinin tabanına yaklaşık 2 su bardağı kadar su koyun. Eğer tepsi çok küçükse suyu tatlıların üzerine sıçramayacak ölçüde hesaplayarak ekleyin.

5120 dereceye önceden ayarlanmış fırına tatlıları yerleştirin ve yaklaşık 35 ya da 40 dakikada pişirin. Tatlıyı hafif salladığınızda kenarlardan ayrılmayan bir kıvama gelmiş olması tatlının piştiğini gösterir.

6Tatlıları fırından çıkardıktan sonra bir süre ılıyana kadar bekletin ardından buzdolabına kaldırın.

7Servis yapmadan önce esmer şeker ilave ederek pürmüz yardımıyla şekeri eritin. Bu işlemi önceden yapmamanız gerekiyor. Bekleyen yanmış esmer şeker sulanarak kötü bir görüntü oluşturabilecektir.

Afiyet Olsun.

Creme Brulee Nasıl Yapılır Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Creme Brulee Nasıl Yapılır
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

5 Aralık 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...