Havuçlu Kabaklı Meze Tarifi

Yayınlanma Tarihi: 9 Ocak 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 5 Dakika
Pişme süresi: 10 Dakika
Kaç Kişilik: 2 – 4 Kişilik

Sofraların süsü mezelerdir. Onlarca çeşidi olan mezeler, sadece ana yemek yerine bile afiyetle yenebilir. Sebzeler, yoğurt, sarımsak ve baharatlar mezelerin ana maddesi. İştah açan, yedikçe yediren, sofraya zenginlik ve mutluluk katan mezeler öyle çok ki, hangisini saymalı. Havuçlu kabaklı meze tarifine ne dersiniz? Kabak havuç yoğurtlaması da denilen bu meze, hem hafif hem de lezzetli haliyle damakta nefis bir aroma bırakır. Hiç denemediyseniz tavsiye ederiz, hatta tavsiye etmekle kalmaz tarifini de veririz. O halde buyurun devam edelim.

Havuçlu Kabaklı Meze Tarifi İçin Malzemeler:

  • 2 tane orta boy havuç
  • 2 tane orta boy kabak
  • Yarım çay bardağı dövülmüş ceviz
  • 5-6 kaşık süzme yoğurt
  • 2-3 diş sarımsak
  • 3-4 kaşık zeytinyağı
  • Kıyılmış maydanoz
  • Tuz

Kabaklı meze tarifleri içinde hatırı sayılır bir yeri olan havuçlu kabaklı meze yapılış olarak da son derece kolaydırİşte size havuçlu kabaklı meze tarifi.

Havuçlu Kabaklı Meze Nasıl Yapılır

1Havuç ve kabakları sebze soyacağıyla incecik soyun ve ayrı ayrı kaplara rendeleyin.

2Bir tavaya zeytinyağını koyun ve önce kabakları tavaya alarak kavurun. Kabaklar önce suyunu salar, sonra da çeker. Kabaklar suyunu çekince rendelenmiş havuçları da tavaya ilave edin ve ikisini birlikte kavurmaya devam edin. En fazla 5 dakika kavurmak yeterli gelecektir.

3Kavurma işlemi bitince tavayı bir kenara alın ki soğusun. Sebzeleri sıcakken yoğurda karıştırırsanız, yoğurdun kesilmesine sebep olabilirsiniz.

4Siz bu arada süzme yoğurdu derin bir kabın içine alın; içine ezilmiş sarımsağı, tuzu ve çok az miktarda suyu da ekleyerek yoğurdu karıştırın.

5Kavrulan havuç ve kabaklarla cevizi de yoğurda ekleyin, karıştırın ve geniş bir servis tabağına alın.

6Havuçlu kabak mezesini ya da diğer bir deyişle kabak havuç yoğurtlamasının üzerinde kıyılmış maydanozu gezdirin ve 1 saat kadar buzdolabında bekletin.

7Süre sonunda servis edin.

Afiyet Olsun

Havuçlu Kabaklı Meze Tarifi Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Havuçlu Kabaklı Meze Tarifi
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

19 Ocak 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...