Yoğurtlu Ispanak Salatası Tarifi

Yayınlanma Tarihi: 29 Ocak 2018 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 20 dakika
Pişme süresi: 10 dakika
Kaç Kişilik: 6 Kişilik

Otsu bir bitki olan ıspanak kış sebzesi olarak yetişmektedir. Farklı tarifler yapılabilen ıspanak en çok da ıspanak salatası olarak tercih edilmektedir. Türk mutfağında lezzetli bir şekilde hazırlanan bu tarif ana yemeklerin yanında ara sıcak olarak da ikram edilebilmektedir. Vitaminler açısından çok zengin olan ıspanağın insan sağlığına faydaları oldukça fazladır. Alternatif tıp ve modern tıp alanlarında da kullanılan ıspanak çok faydalıdır. Diyet listelerinde de yer alan ıspanak salatası zayıflatma konusunda çok etkili olmaktadır. Çözünür lifler açısından ıspanağın oldukça zengin olması sağlıklı beslenme için en doğru tercih olmaktadır. Beyin sağlığını koruma açısından da güçlü olan ıspanak özellikle çocukların beslenmesine mutlaka olması gerekmektedir. Her ne kadar çocuklar ıspanak deyince kaçıyor olsa da onları sebzeye alıştıracak tariflerin denenmesi gerekmektedir. Sindirim sistemini ve mide sağlığını desteklemektedir. Kemiklerin güçlenmesinde etkilidir. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi sayesinde de hastalıklara karşı direnç sağlamaktadır. Bu kadar faydalı besini salata olarak tüketmek için gerekli olan malzemeler aşağıda yer almaktadır.

Ispanak Salatası İçin Malzemeler

  • Yarım kilogram ıspanak
  • 2 su bardağı ile yoğurt
  • 2 diş sarımsak
  • 2 yemek kaşığı ile sıvı yağ
  • Kırmızı pul biber ve zeytinyağı

Ispanak Salatası Tarifi Yapılışı

1Ispanaklar çok iyi bir şekilde yıkanır. Yaprakları ve sapları güzel bir şekilde doğranır.

2Tencere içerisine sıvı yağ eklenir ve doğranmış temizlenmiş ıspanak da ilave edilerek kavrulur. Yapraklar yumuşadıktan sonra tencereden servis tabağına alınır ve soğumaya bırakılır.

3Ayrı bir kap içerisinde rendelenmiş sarımsak ile yoğurt karıştırılır ve ıspanak salatasının sosu hazırlanır.

4Ispanak ve yoğurtlu sarımsak karıştırılır. Son olarak üzerine zeytinyağı içerisine pul biber eklenilerek hazırlanan sos gezdirilir. Salata servise hazırdır.

Yoğurtlu Ispanak Salatası Tarifi Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Yoğurtlu Ispanak Salatası Tarifi
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

29 Ocak 2018

Yorumlarınızı bekliyorum...