Diyet Zeytin Nasıl Yapılır

Yayınlanma Tarihi: 19 Ağustos 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 20 Dakika
Pişme süresi: 30 Dakika
Kaç Kişilik: 4 Kişilik

Zeytin, her sağlık uzmanın tüketilmesini tavsiye ettiği mucizevi besinlerden bir tanesidir. Hem yağı hem de kendisi son derece faydalı olan bu besin en çok kahvaltılarda tüketilse de salatalara ve farklı yemeklere eklenmesi de mümkündür. Zeytin ile ilgili tek problem aşırı tuzlan salamura edilmesidir. Bu da tavsiye edilmeyen bir durumdur. Bu sebeple zeytinin evde kurulması ve tuz miktarının isteğe göre ayarlanması çok daha doğru olacaktır. Peki, zeytin nasıl kurulur? Zeytin kurulumu son derece basittir ve yalnızca 3 malzeme ile kolaylıkla yapılabilecektir. Tarifi aşağıdaki gibidir.

Diyet zeytin için malzemeler

  • 500 gram taze yeşil zeytin
  • 1 çorba kaşığı çekilmiş kaya tuzu
  • 1 tatlı kaşığı limon tuzu
  • Su
  • Kavanoz

Diyet zeytin yapılışı

1Diyet zeytin yapılışı için ilk aşama yeşil zeytinlerin hazırlanmasıdır. Bu aşama biraz uzun sürebilmektedir. Bunun sebebi zeytinlerin acısının çıkartılması gerektiğidir. Bu sebeple ilk aşamada tüm zeytinler sert bir zeminde kırılmalı ve daha sonra miktarına uygun bir kavanoza doldurulmalıdır.

2Bu aşamadan sonra üzerine içme suyu doldurulan zeytinler 3 gün boyunca bu suda bekletilmeli ve daha sonra su yeniden değiştirilmelidir. 2-3 kere tekrarlanan bu adımdan sonra zeytinler salamura yapılmaya hazır hale gelecektir.

3Bu aşamadan sonra son kez suyu yenilenen zeytinlerin üzerine 1 çorba kaşığı kadar çekilmiş kaya tuzu ve 1 tatlı kaşığı limon tuzu eklenmelidir.

4Zeytinlerin miktarı çok azsa tuz miktarı da azaltılabilmektedir. Yarım kilo kadar yeşil zeytine 1 çorba kaşığı kaya tuzu ve 1 tatlı kaşığı limon tuzu yeterli olacaktır.

5Bu şekilde kapalı ve ışık görmeyen bir ortamda 1 hafta yani rengi sarılaşana kadar bekletilen yeşil zeytinler süzüldükten sonra servise hazır hale gelecektir.

Diyet Zeytin Nasıl Yapılır Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Diyet Zeytin Nasıl Yapılır
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

19 Ağustos 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...