Elma Sirkesi Nasıl Yapılır

Yayınlanma Tarihi: 20 Şubat 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 40 dk
Pişme süresi: 7-10 gün
Kaç Kişilik: 4

Sirke antioksidan olma özelliği ile temizleyicilik özelliğine sahiptir. Günümüzde genel temizlikten tutunda sebze temizliğine kadar bir çok alanda kullanılmaktadır. Üzüm elma, nar ve alıç gibi daha bir çok çeşit sirkelerin tümü aynı özelliğe sahiptir. Elma sirkesi zayıflatıcı özelliği bakımından daha tercih edilmektedir. Bu tür meyvelerin ortak özelliğinin ekşimtırak olması.

Malzemeler – Elma Sirkesi

  • Asit içeriği yoğun olan yeşil elma kabuğu 4 adet
  • Bir çorba kaşığı tuz
  • Bir çorba kaşığı şeker
  • Bir çorba kaşığı bulgur
  • 10 adet nohut tanesi
  • 2 litrelik pet şişe
  • su

Yapılışı

1 1- elma sirkesi nasıl yapılır mı merak ettiyseniz önceden elmalar güzelce yıkanır. Ped şişenin içerisine, nohut, bulgur atılır daha sonra normal soyulmuş elmanın yeşil kabukları konulur. Tuz, şeker ve şişenin sonuna dek su doldurulur. Kapağı kapatılmadan mayalanma evresi için 1 hafta bekletilir. Şişenin içerisine böcek düşmesin diye ince delikli bir tülbent örtülmesi önerilir. Bir haftadan sonra tadına bakılıp sirkenizin keskinlik derecesine göre daha da bekletmek isteyebilirsiniz. Şayet oldu diyorsanız süzerek başka bir pet şişeye sadece suyunu aktarıp sirkenizi güvenle kullanabilirsiniz.

2 2-Alıç sirkesi nasıl yapılır diye merak edenler için aynı malzeme listesine elma yerine alış eklenmeli ama alışlar soyulamayacak kadar ufak olduğu için sadece çekirdeklerinden ayıklanması kâfidir.

3 3-Sirkenin kullanım alanlarının genişlemesi sonucu organik sirke yapmak bayanların yeni uğraşı haline geldi. Sirke nasıl yapılır diyorsanız üzüm su ve nohut karışımı ile yapılır

4 4- ev sirkesi nasıl yapılır kocaman küplerin içinde üzümler karanlık mahzenlerde 40 gün bekletilirdi
Sirke yüz ve vücuttaki siyah benlerin rengini de açmaktadır. Ayrıca yüzyıllardır tedavi amaçlı kullanılmaktadır.

5 5- sirkeler nasıl ölür sorusuna cevap ararsak. Sirkelerin ölümü bol ve sıcak suda boğulma şeklinde olabilmektedir. Saçtan temizlenen sirkeler sıcak su ve sirke karışımı ile temizlenmektedir. Denemeler sonucu elde edilen bu başarıyı gözlerinizle görebilirsiniz.

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Elma Sirkesi Nasıl Yapılır
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

20 Şubat 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...