Hamsi Tava Nasıl Yapılır?

Yayınlanma Tarihi: 15 Ağustos 2018 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 30 dakika
Pişme süresi: 10 dakika
Kaç Kişilik: 4

Balık, hem kendine has lezzeti hem de sayısız faydasıyla adeta bir şifa kaynağıdır. Balığın vücut için binbir türlü fayda sağladığını bilenler bu eşsiz beyaz ete sofralarında mutlaka yer verirler. Herkesin balık zevki farklıdır ama sanıyoruz ki hamsiyi sevmeyen pek yok. Özellikle Karadeniz hamsisi, dolgun ve etli yapısıyla hem tavada hem ızgarada, hem de fırında harika sonuçlar veriyor. Dilerseniz bu tarifte işin hamsi tava nasıl yapılır kısmına bakalım. Tavada mısır ununa bulanarak kızartılan hamsi, yanında kırmızı soğan, sumaklı soğan salatası, marul salatası, çoban salatası, roka ve limonla nasıl da parmak yedirtir değil mi? Hamsinin eşlikçisi çok, istediğinizi seçin. Gelin daha fazla ağzımız sulanmadan ve vakit kaybetmeden hamsi tava nasıl yapılır sorusuna cevap verelim.

Hamsinin soğuk ve özellikle karlı havalarda yağlanan vücudu, en elverişli ve lezzetli halidir kuşkusuz.
Hamsi tava yapmak kolay görünse de bazı püf noktalarına dikkat edilmediğinde istenilen sonuç elde edilemeyebilir. Hamsileri karın bölgesinden açarak temizlemek ve temizlenmiş hamsilerin bol suyun altında kanı gidene kadar yıkamak işin ilk adımı. Daha sonra bir süzgece alınan hamsilerin suyunun süzülmesi için biraz bekletilmesi gerekiyor. Bir tepsiye yahut geniş bir servis tabağına kağıt havlu sererek balıkların suyunun burada da süzülmesini sağladıktan sonra, içine mısır unu konulmuş geniş bir tabağa hamsiler tek tek alınarak mısır ununa bulanıyor. Mısır ununun içine tuz ve istediğiniz baharatlardan da ilave edebilirsiniz.

Hamsi Tava İçin Gerekli Malzemeler

  • 1 kilogram hamsi
  • 1 kase dolusu mısır unu
  • 1 çorba kaşığı tuz
  • Kızartmak için Ayçiçek yağı
  • 1 adet buzdolabı poşeti

Balıkları yıkadıktan sonra iyice kurulamazsanız ve kızartma yağını iyice kızdırmazsanız balıklarınız çıtır çıtır olmayacaktır.

Hamsi Tava Yapımı

  1. Buzdolabı poşetine mısır unu ve tuz koyu. Balıkları da içine atarak poşetin ağzını kapatın. Balıklar tümden unla kaplanana kadar poşetin içindeki balıkları karıştırın.
  2. Kızartma yağı iyice ısındığında hamsileri yan yana dizerek, önce bir yüzünü sonra diğer yüzünü iyice kızartın.
  3. İyice kızaran hamsileri, fazla yağını bırakması için bir kağıt havlu üzerine alın ve servis tabaklarına paylaştırarak yanında istediğiniz malzemeyle servis edin.

Afiyet olsun.

Hamsi Tava Nasıl Yapılır Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Hamsi Tava Nasıl Yapılır?
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman
Puanlama
21star1stargraygraygray Based on 1 Review(s)

Yorumlar

15 Ağustos 2018

Yorumlarınızı bekliyorum...