Marinasyonda Lakerda Yapımı

Yayınlanma Tarihi: 27 Mart 2018 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 20 Dakika
Pişme süresi: 0 Dakika
Kaç Kişilik: 3 Kişilik

Balık ile yapılan lakerda tarifi, sofralara güzellik katacak tariflerden birisidir. Marine şeklinde hazırlanan ve çeşitli işlemlerden geçen lakerdanın tadını sevmeyecek kimse olmayacaktır. Lezzetli lakerda sofralarınızı süslesin istiyorsanız işte tarifinin yapılışı.

Lakerda Tarifi İçin Malzemeler

 • 1 tane büyükçe palamut,
 • Yarım kilo kaya tuzu,
 • 4 tane defneyaprağı,
 • 1 yemek kaşığı tane karabiber.

Lakerda Tarifinin Yapılışı

 1. Gövdesi çıkarılan balık 3 eş parçaya bölünür. Omurgada bulunan ilikler dalla güzelce temizlenir. Balıkların içinde bulunan koyu kahverengi kısım bıçağın sivri ucuyla üçgen tarzında çıkartılır.
 2. Hazırlanan balıklar, buzlu ve tuzlu su içinde 4 saat bekletilir. Her saatte su değiştirilmelidir. Bu sayede balık içinde bulundurduğu kandan tamamen arınacaktır.
 3. Balıklar sudan çıkarılarak, kuruması amacıyla peçete üzerine konulur. Böyle 5 saat daha bekletilir. Böylece tamamen kurutulur.
 4. Cam bir kavanozun tabanına yarım santim kadar kaya tuzu konur. Balıkların beyaz bölümleri tuza değecek tarzda yan yana sıkı sıkı yerleştirilir. Üstlerine tane karabiber ve defneyaprakları eklenerek tuzla yeniden kaplanır.
 5. Böylece bütün balıklar kavanozlara yerleştirilir. Kavanoz içerisine, balıkların üzerine taş yerleştirilir. Ağırlık üzerine tahta parçası yerleştirilerek kavanozun ağzı temiz bezle kapatılır.
 6. Kavanozlar, güneş görmeyen serin bir mekanda 20 gün boyunca bekletilir.
 7. Bu süre sonunda, balıklar nazik bir şekilde tuzdan alınır ve derisi yavaşça ayrılarak dilimlenir. Dilimlenen parçalar soğuk su dolu olan bir kap içine alınır ve 3 saatte bir suyunu değiştirecek şekilde bir gece buzdolabı içerisinde bekletilir. Bu sayede balıklar fazla tuzu atacaklardır.
 8. Sonra balıklar sudan çıkartılır. Zeytinyağı dolu kaba yerleştirilerek ağzı kapatılır ve buzdolabında saklanır.
 9. Böylece hazırlanan balıklar buzdolabında zeytinyağı içerisinde yaklaşık olarak 1 hafta bekletilebilir.

Afiyet olsun.

Marinasyonda Lakerda Yapımı 1

Özet
recipe image
Yemek Adı
Marinasyonda Lakerda Yapımı
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

27 Mart 2018

Yorumlarınızı bekliyorum...