Haşhaşlı Çörek Tarifi

Yayınlanma Tarihi: 10 Temmuz 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 30 Dakika
Pişme süresi: 20 Dakika
Kaç Kişilik: 6-8 Kişilik

Haşhaşlı çörek tarifi son dönemlerde yeniden ön plana çıkmış lezzetli bir çörek tarifidir. Haşhaş hemen hemen her alanda kullanılır hale gelmiştir. En popüler hali bu tarifteki halidir. Tahinli çörek ile benzerlik gösteren bu çörek çay saatleri için ideal bir seçim olacaktır.

Haşhaşlı çörek tarifi için malzemeler

  • 5 su bardağı beyaz un
  • 1 orta boy yumurta
  • 1 çay bardağı sıvı yağ
  • 1 çay kaşığı tuz
  • 1 tatlı kaşığı esmer şeker
  • 2 çay bardağı haşhaş ezmesi
  • 1 paket yaş maya
  • 2 su bardağı ılık su

Haşhaşlı çörek tarifi yapılışı

1Çörek tarifi için yapılması gereken ilk şey hamurunu hazırlamaktır. Bu hamur fırınlarda satılan hamurlar ile benzerlik gösteren bir hamur şeklidir. İsteğe bağlı olarak fırınlardan da satın alınabilmektedir.

2Hamur yapımının temeli mayalamadır. İlk olarak maya ve şeker bir hapa alınmalı ve üzerine bir miktar su eklenmelidir. Bu şekilde iyice çırpılan ve eritilen mayalı karışımın üzerine hamur için gerekli olan 5 su bardağı un ve tuzda eklenmeli ve yumuşak bir hal alana kadar iyice yoğrulmalıdır.

3Bu aşamadan sonra ayrı bir yerde haşhaşlı iç harç hazırlanmalıdır. Bunun için ezmenin içerisine ceviz ya da isteğe bağlı olarak tarçın katılabilmektedir.

4Mayalanan hamur alınmalı ve iki malzeme bir araya getirilmelidir. Bunun için yapılan hamur 5 eşit parçaya bölünmelidir. Bölünen hamurlar sıvı yağ yardımı ile elde açılmalıdır. Açılan hamurun üzerine ezme sürülmeli ve tüm hamurlar üst üste dizilmelidir.

5Kat kat çıkılan bu hamurlar kalın şeritler şeklinde kesilmeli ve kendi etrafında burularak tepsiye dizilmelidir.

6En son aşamada üzerine 1 adet yumurtanın sarısı sürülmeli ve 180 derece önceden ısıtılmış fırında 20 dakika pişmeye bırakılmalıdır.

Haşhaşlı Çörek Tarifi Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Haşhaşlı Çörek Tarifi
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

10 Temmuz 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...