Sahur Çöreği

Yayınlanma Tarihi: 28 Temmuz 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 30 dakika
Pişme süresi: 20 dakika
Kaç Kişilik: 4-5 kişilik

Bu sene ramazanın yaz aylarına denk gelmesiyle birlikte sahurda daha çok tok tutan yiyeceklerin tercih edildiği görülmektedir. Özellikle sahurda hamur işi olacak adlandırılan çörek gün boyu tokluk hissi yaratacaktır. Sıcacık çöreğin yanında çay ile birlikte sahur sofraları lezzetli bir görünüm kazanmaktadır. Peki, sahur çöreği nasıl yapılır? İşte cevabı şimdi verilecek tarifte gizli.

Sahur Çöreği İçin Malzemeler:

  • Yarım şu bardağı süt
  • Yarım şu bardağı su
  • Bir adet yumurta(yumurtanın akı hamurun içine, sarısı üzerine)
  • Bir tatlı kaşığı şeker
  • Bir tatlı kaşığı tuz
  • Yarım paket yaş maya
  • Dört su bardağı un
  • Üzeri İçin: Susam

Sahur Çöreğinin Yapılışı

1Öncelikle yarım paket yaş maya bir kabın içine konup eritilir.

2Dört su bardağı un ayrı bir kaba alınır. Daha sonra unun üzerine eritilmiş maya, yarım su bardağı süt, yarım su bardağı su, yumurtanın akı, bir tatlı kaşığı tuz ve bir tatlı kaşığı şekerde eklenerek hamur yoğurulur. Kulak memesi kıvamına ulaşana kadar yoğurma işlemi devam eder. Kulak memesi kıvamına ulaştıktan sonra hamur yaklaşık olarak iki saat boyunca üzerine bir temiz bez ile kapatılarak dinlendirilir

3Hamur iki saat boyunca dinlendirildikten sonra parçalara ayrılır. Her parçaya uzun bir çubuk şekli verilir. Çubuğun bir ucu ile diğer ucu birleştirilerek yuvarlak hale getirilir. Bütün parçalar bitene kadar bu işlem devam eder. Bütün parçalar bittikten sonra yuvarlak hale gelmiş tüm parçalar zeytinyağı ile yağlanmış tepsiye dizilir. Tepsiye dizildikten sonra yumurtanın sarısı tüm parçalara sürülür ve üzerine susam eklenir.

4120 derecelik fırında yaklaşık olarak yirmi dakika boyunca çörek pişirilir. Yirmi dakika sonunda fırından alınır.

Afiyet olsun.

Sahur Çöreği Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Sahur Çöreği
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

28 Temmuz 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...