Kahvaltılık Krep

Yayınlanma Tarihi: 5 Ocak 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 20 Dakika
Pişme süresi: 20 Dakika
Kaç Kişilik: 4

Haydi krep yapalım. Tepsi böreği uzun iş, gözleme için yufkayı kim alacak, fırına kadar gidip ekmek almayı da göz kesmiyor. Dolapta kreplik malzeme de var. E krep dediğin de zaten yedikçe yediren bir lezzet. Makul malzemeyle bile kat kat krep çıkar şimdi, ev halkı bayılır. Pazar kahvaltısına da krep fena yakışır. İsteyen çikolatalı fındık kreması sürsün arasına, isteyen reçel, isteyen peynir, arzu eden zeytin ezmesi. Her kalıba giren, her malzemeyle giden, uyumlu ve mülayim ruhlu krep, sabah kahvaltısını, hele de günlerden pazarsa berekete, nefasete boğsun. Siz krepin arasına koyacağınız malzemeleri hazır edin, biz de krep malzemelerini sayalım bir bir. Krep tarifi başlıyor.

Krep Malzemeleri:

  1. 2 adet yumurta
  2. 1 su bardağı süt
  3. 6 çorba kaşığı un
  4. 1 çorba kaşığı zeytinyağı
  5. Yarım su bardağı su
  6. Yarım çay kaşığı tuz

Krep hamurunu pişirmek için:

  1. 1 çorba kaşığı ayçiçek yağı

Sıra geldi krep tarifine ve krep yapımına. Krep yapılışı zor değildir ama bazı incelikleri vardır. Her krepten sonra tavayı bir peçete ile yağlamak, hem fazla yağı almanızı sağlar, hem de kreplerin tavaya yapışmadan pişmesini. Sade krep tarifi için hazırsanız hemen işleme geçelim, krepler üst üste yığılsın, kahvaltı başlasın.

Krep Nasıl Yapılır

1Eskileri tabiriyle akıtmanın tarifini veriyoruz. İster akıtma ister krep, hepsi de pür lezzet.

2Kahvaltılık krep yapımına yumurtaları çırparak başlayın. Yumurtaları derin bir kabın içine kırın. Üzerine zeytinyağını, suyu, sütü ve elenmiş unu ekleyin ve bütün malzemeyi bir çırpıcı ile adamakıllı karıştırın. Unu elemeniz krep hamurunun pürüzsüz olmasını sağlayacaktır. Pürüzsüz bir hamur elde etmelisiniz ki krepleriniz kadife gibi olsun.

3Hazırladığınız krep hamurunu ortalama 5 dakika kadar dinlendirin.
Yanmayan ve yapışmayan özellikteki bir tavaya çok az ayçiçek yağı damlatın ve peçete kullanarak tüm tavayı yağlayın. Bu işlem hem tavadaki fazla yağı alacak, hem de tavanın çok kuru olmamasını sağlayacaktır.

4Küçük bir kepçeye aldığınız krep hamurunu tavaya yavaşça akıtın ve tavayı hızlıca sallayarak krep hamurunun tavanın her tarafına eşit olarak yayılmasını sağlayın.

5Krepin üzeri delik delik olunca ve bir kenarından hafifçe kaldırdığınızda tavaya yapışmadan rahatça kalkıyorsa, krepi ters yüz edin ve her iki yüzü de ortalama 1’er dakika pişirin.

6Tavayı sık sık peçeteyle yağlayın ki krepler yağsızlıktan yanmasın, ya da fazla yağla vıcık vıcık olmasınlar.
Hamur bitene kadar aynı işlemi uygulayın.

Pişirdiğinizi krepleri bir servis tabağına alın ve üzerin mutlaka kapatın ki soğumasınlar, arasına girecek kaşar peyniri rahatça eritebilsinler, fındık kremasını kendinden geçirebilsinler…

Şimdi servis zamanı. Arasına istediğiniz her tür harcı, karışımı, iç malzemesini koyabileceğiniz krepleriniz, kahvaltı sofralarınızı neşelendirmeye hazırlar.

İster akşamdan kalma soğanla kavrulmuş ıspanağı krebinizin arasına koyup börek gibi yiyin, ister tereyağlı reçelli tüketin.

Krep tarifleri tarafsızdır, yani krebinizi hem tatlı hem de tuzlu malzemelerle rahatlıkla yiyebilirsiniz. Ama eğer sadece tatlı malzemeyle tüketecekseniz, krep hamurunu hazırlarken bir parça vanilya kullanabilirsiniz.

Oktay usta krep tarifi de buna benzer bir lezzet vadeder ve sıkça yapılır.

Eğer ilk kez krep yapacaksanız, krep tarifi resimli örnekler, işlemin nasıl başladığını ve devam ettiğini size daha da iyi anlatabilir.

Bu malzemeyle ortalama 4 kişilik krep çıkar. Siz daha kalabalıksanız yahut ben bu kadar kreple doymam derseniz, malzeme listesini ona göre ayarlayabilirsiniz.

Kahvaltı sofranız bereketli olsun, afiyet olsun.

Kahvaltılık Krep Tarifi Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Kahvaltılık Krep
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

12 Nisan 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...