Limonlu Kurabiye

Yayınlanma Tarihi: 13 Eylül 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 15 dakika
Pişme süresi: 35 40 dakika
Kaç Kişilik: 4-6 kişilik

Çay saatlerinin vazgeçilmezi olan limonlu kurabiye çoğu kişi tarafından çok sevilmektedir. Bu nefis tatlının tarifi de oldukça basit ve pratiktir. Çayla birlikte enfes giden bu tatlının yapımı şu şekildedir.

Limonlu Kurabiye 1

Gerekli Olan Malzemeler

  • 3 bardak un
  • 1 bardak pudra şekeri
  • 250 gram tereyağı
  • 1 yumurta
  • 1 buçuk paket vanilya
  • 1 paket kabartma tozu
  • 1 miktar tuz
  • Bir miktar limon kabuğu rendesi

Çay saatinin vazgeçilmez tatlısının yapılışı

1Öncelikli olarak tereyağı bir miktar eritilir ve bu sırada da yumurta kırılır. Kırılan yumurta ve tereyağı bir yoğurma kabı içerisine alınır. Sonrasında iyice çırpılır. Rendelediğimiz limon kabuğu ve vanilya da elde ettiğimiz karışımın içerisine eklenir ve çırpılmaya devam edilir. Daha sonrasında pudra şekeri ve bir miktar tuz da karışımın içerisine eklenir sonrasında kabartma tozu atılır ve çırpılmaya tekrar devam edilir. Yoğurulur ve üzeri örtülür buzdolabında bir saat bekletilir.

2Bekletildikten bir saat sonra hamur buzdolabından tekrar alınır. İki yağlı kağıt yüzeye konur ve merdane ile yarım parmak genişliğinde elde ettiğimiz hamur açılır. Yuvarlak bir şeyle bu bardak olabilir, hamurumuza şekil verilir ve yağlı kağıt serilmiş tepsimizin üzerine elde ettiğimiz tatlımız tek tek dizilir. Dizim sırasında hamurların arasında biraz aralık olmasına dikkat edilmelidir. Dizdikten sonra önceden bir miktar ısıttığımız 180 derecelik fırına tatlımız konur.

3Yüzeyi hafif bir şekilde pembeleşene kadar pişmesi beklenir bu bekleme süresi yaklaşık otuz kırk dakikadır. Otuz kırk dakikadan sonra çay saatlerinin enfes tatlısı hazır olacaktır. Yapımı oldukça pratik ve kendisi de oldukça lezzetli olan bu tatlı her zaman için beğenilmekte ve sevilmektedir.

Limonlu Kurabiye Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Limonlu Kurabiye
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

13 Eylül 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...