Bitli Kurabiye Tarifi

Yayınlanma Tarihi: 25 Ekim 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 20 dk.
Pişme süresi: 35 dk.
Kaç Kişilik: 4 Kişilik

Çay sofralarının olmazsa olması elbette ki bisküvi ve kurabiyelerdir. İstediğiniz her türlü kurabiyeyi evde yapabilir ve malzeme oranlarını değiştirerek kendi özgün tariflerinizi de yapabilirsiniz. Ne şartlarda ve kaç saat önce yapıldığını bilmediğiniz pastane kurabiyeleri yerine evde çay saatine denk getirebileceğiniz mis gibi sıcacık kurabiyeleri aynı zamanda uzun süre ağzı kapalı saklama kaplarında muhafaza edebilirsiniz. İşte evde yapabileceğiniz, görüntüsünden dolayı adına bitli kurabiye de denilen haşhaşlı kurabiye için gerekli malzemeler;

Bitli Kurabiye için Malzemeler:

  • 4 su bardağı un
  • 1 çay bardağı kuru siyah haşhaş
  • 1 su bardağı süt
  • Yarım su bardağı şeker
  • 3 yemek kaşığı margarin
  • 3 yemek kaşığı susam

Bitli Kurabiye Yapılışı:

1Kurabiye hamurunu hazırlamak için derin bir karıştırma kabına süt ve şeker ilave edilerek şeker tamamen eritilir. Kurabiye hamuruna yumurta konup konmaması tercihe bağlı olarak değişebilir. Bu tarifte gevrek ve dağılan bir yapı istendiği için yumurta kaldırılmış ve şeker miktarı da az tutulmuştur.

2Şeker eridikten sonra bir süre oda sıcaklığında bekletilerek yoğurulabilir kıvama gelen tereyağı ve un ile kuru haşhaş ilave edilir. Hamur karışımına yavaş yavaş süt ilavesi yapılır. Bir yandan da hamurun kıvam alması için karıştırılmaya devam edilir. Un ya da süt miktarı yetersiz ise az bir miktar ihtiyaç olandan takviye yapılabilir. Kurabiye hamuru orta sertlikte ve kopabilir kıvamda olmalıdır.

3Yoğurmanın etkisi ile haşhaş da hamurda eşit olarak dağılacaktır. Bu aşamadan sonra hamurdan parmak büyüklüğünde parçalar hazırlanarak sıvı yağ ile yağlanan ya da yağlı kağıt koyulan tepsiye dizilir.

4Hepsinin üstüne susam dökülerek 180 derecede yaklaşık 30 dk. pişirilir.

Afiyet olsun

Bitli Kurabiye Tarifi Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Bitli Kurabiye Tarifi
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

25 Ekim 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...