Paskalya Çöreği Nasıl Yapılır

Yayınlanma Tarihi: 26 Şubat 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 1 saat 15 dk
Pişme süresi: 30 dk
Kaç Kişilik: 10

Yapımı zahmetli olsa da görüntü ve lezzet konusunda yıllardır değişmeyen lezzetlerden olan paskalya çöreği konuklarınız için güzel bir tat olacaktır. Mayalı hamurların hemen hemen hepsi oldukça lezzetlidir. Paskalya yumurtası nasıl yapılır merak edenler içinde iyi tavsiyelere rastlamak mümkündür. Dinlendirme süresi uzun olsa da paskalya hamuru pişmesi oldukça kısa zaman alır. Paskalya çörek tarifi dikkatle takip edilmelidir. Süreler ayarlanmazsa hamur yeterince mayalanmaz ve paskalya çöreği kabarmaz.

Paskalya Çöreği Malzemeleri:

  • 3 adet yumurta
  • 1 su bardağı süt
  • 1 yemek kaşığı veya 1 paket yaş maya
  • 1 tatlı kaşığı kadar tuz
  • 3-4 yemek kaşığı şeker
  • 1 su bardağı sıvı yağ
  • Hamuruna göre alabileceği kadar un

Paskalya Çöreği Tarifi Yapılışı:

1Paskalya çöreği nasıl yapılır? Süt ocakta ısıtılır ve içine yaş maya atılarak mayanın erimesi sağlanır. Süt ılık olmalıdır, sıcak olursa hamur iyi kabarmaz.

2Sonra 2 adet yumurta bir kaba kırılır, 3. yumurtanın sarısı üzeri için ayrılır, beyazı da kaba eklenir. Ardından şeker ilave edilir ve iyice çırpılır. İçine sütte erimiş maya, tuz, sıvı yağ eklenerek güzelce karıştırılır. Ardından un azar azar ilave edilir. Unu birden dökersek hamurun kıvamını ayarlamamız zor olur.

3Malzemeler iyice karışıp hamur yumuşak bir kıvam alınca üzerine ıslak bir bez konarak oda sıcaklığında yaklaşık olarak 1 saat kadar dinlendirilir ve mayalanmaya bırakılır.

4Mayalanan hamur eşit parçalara ayrılarak şekil verilme işlemine geçilir. En çok sevilen şekillerden saç örgüsü şekli verilebilir. 3 eşit parça hamur aynı büyüklükte çubuk şekline gelir ve üst kısımları birleştirilip saç örgüsü şekli verilir ve tepsiye aralıklı olarak dizilir. Dizilen hamurun üstüne yumurta sarısı sürülür ve 180 derece daha önce ısıtılmış fırında yaklaşık olarak yarım saat kadar kızarana kadar pişirilir.

Paskalya Çöreği Nasıl Yapılır Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Paskalya Çöreği Nasıl Yapılır
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman
Puanlama
31star1star1stargraygray Based on 5 Review(s)

Yorumlar

26 Şubat 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...