Muzlu Kurabiye Yapılışı

Yayınlanma Tarihi: 5 Ocak 2018 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 5 dk.
Pişme süresi: 20 dk.
Kaç Kişilik: 8 veya 10 kişilik

Yapımında çok az malzeme kullanılan ve çok kolay yapılabilen muzlu kurabiye her damak zevkine hitap etmektedir. Muz aroması ile ağızda enfes bir tat bırakan kurabiye, farklı sunum yolları ile servis edilebilir. Çay veya kahvenin yanında vazgeçilmeyen bir lezzettir. Muzlu kurabiyeyi yiyenler bir tane daha isteyeceklerdir. Sizlerde muzlu kurabiyenin nasıl yapıldığı, muzlu kurabiyeyi yaparken hangi malzemeler kullanıldığını merak ediyorsanız. Cevabı aşağıdadır.

Muzlu kurabiyenin yapımında kullanılacak malzemeler;

  • 1 paket muzlu puding
  • 1 su bardağı sıvı yağ
  • Hamurun aldığı kadar un (2.5 su bardağından biraz daha fazla)
  • Muzlu kurabiyenin üzeri için
  • Benmari usulü ile eritilmiş çikolata, pudra şekeri, ceviz veya fındık içi (isteğe göre tercih edilir)

Muzlu kurabiyenin yapılışı;

1İlk önce bir yoğurma kabına 1 paket muzlu puding ve 1 su bardağı sıvı yağ dökülür. Bu karışım aldığı kadar un ile güzelce yoğurulur. Fakat hamurun çok dağılmaması için fazla yoğurulmaz. Kurabiyenin istenilen kıvamda olabilmesi için kurabiyenin hamurunun malzemelerinin oda sıcaklığında olması gerekir. Eğer elde edilen hamur çok yumuşak ise hamura ekstra un eklenebilir.

2Daha sonra elde edilen hamur yuvarlandıktan sonra tepsiye dizilir. Hamurların üzerine oklavanın ucu ile çukur açılır. Şekiller kişinin isteğine göre verilir.

3Şekil verilen hamurlar önceden ısıtılan fırında 180 derecede pişirilir. Kurabiyeler fırında sürekli kontrol edilerek pişirilmelidir. Kurabiyeler tam kızarmadan fırından çıkartılmalıdır.

4Soğuyan kurabiyelere isteğe göre kurabiyelerin kenarlarına pudra şekeri serpilir. Kurabiyelere açılmış olan boşluklara benmari usulü ile eritilen çikolatalar doldurulabilir. Yanlarına fındık yerleştirilip servis tabağı ile servis edilir. Kişinin damak zevkine göre servis edilişi değişebilir.

Muzlu Kurabiye Yapılışı Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Muzlu Kurabiye Yapılışı
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

5 Ocak 2018

Yorumlarınızı bekliyorum...