Oktay Usta Sütlü Kadayıf

Yayınlanma Tarihi: 19 Kasım 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 20 dakika
Pişme süresi: 35 dakika
Kaç Kişilik: 6 kişilik

Birçok kişinin en çok sevdiği tatlılar arasında yer alan kadayıf, bayramların da vazgeçilmez lezzetlerinden biridir. Şerbetli bir tatlı olmasına rağmen ağırlığı olmayan ve her damak zevkine hitap eden sütlü kadayıf tatlısı, Ramazan ayında da en çok tercih edilen tatlılardan biri olmaya devam ediyor. Oldukça basit bir hazırlık süreci gerektiren bu leziz ve hafif tatlıyı, sizlerle paylaşacağımız pratik tarif ile birlikte siz de evlerinizde sevdikleriniz için kolayca yapabilirsiniz.

Sütlü Kadayıf İçin Gerekli Malzemeler :

  • 500 gram tel kadayıf
  • 1 bardak dövülmüş ceviz içi
  • 1 bardak eritilmiş tereyağı
  • Sütlü Kadayıf Şerbeti İçin Gerekli Malzemeler :
  • 3 bardak süt
  • 4 bardak şeker
  • Sütlü Kadayıf Üzeri İçin Gerekli Malzemeler :
  • Ceviz içi

Sütlü Kadayıfın Yapılışı :

1Sütlü kadayıf tarifinin hazırlığına öncelikle şeker ve sütü bir tencereye alarak başlamanız gerekiyor. Daha sonra tencereyi orta ateşe alın ve kaynatın, ardından ise soğuması için bekleyin.

2Tel kadayıfları elinizle birbirinden çekerek kopartın. Bir tavada eritmiş olduğunuz tereyağının 2/3 kadarını kadayıfın üzerine dökün ve elinizle iyice her yerine ulaşmasını sağlayın. Kadayıfları yağlamış olduğunuz fırın tepsisine koyun ve üzerine bastırın. Tereyağının kullanmadığınız kısmını da kadayıfın üzerine gezdirin.

3Fırını 190 dereceye ayarlayın ve tepsiyi içerisine koyarak kadayıfları üzeri kızarana dek pişirin. Üzeri kızardıktan sonra tepsiyi fırından çıkartın ve kadayıf sıcakken üzerine hazırlayıp soğuttuğunuz şerbeti gezdirin. Son olarak iri şekilde çekilmiş olan cevizi de kadayıfın üzerinde gezdirin. Şerbet kendini çekene kadar bekleyin. Sütlü kadayıf tatlınız eşsiz lezzeti ile birlikte artık servis için hazır. Dilimleyerek ikram edebilirsiniz.

Afiyet olsun.

Oktay Usta Sütlü Kadayıf Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Oktay Usta Sütlü Kadayıf
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

19 Kasım 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...