Taze Hamurla Lazanya Nasıl Yapılır

Yayınlanma Tarihi: 5 Ocak 2018 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 20 Dakika
Pişme süresi: 25 Dakika
Kaç Kişilik: 4 Kişilik

Lazanya bir makarna türüdür. Bu hamura şekil verilmeden kurutma işlemi yapıldığı için düz bir yaprak şeklindedir. İçerik olarak da makarnaya göre biraz daha yoğun olan bu hamur ile oldukça lezzetli tarifler yapılabilmektedir. Lazanya hamuru evde de gerekli olan malzemeler alınarak denenebilir. Görüntü olarak ya da lezzet olarak bire bir olmasa da tariflerin içinde oldukça uyumlu olacak ve aynı zamanda evde yapıldığı için sağlıklı ve besleyici olacaktır. Lazanya hamuru yapmak için hamur kıvamını iyi anlamanız gerekir. Bunun için aşağıdaki malzemeler ile birlikte kendi hamurunuzu oluşturabilirsiniz.

Taze Hamurla Lazanya İçin Malzemeler:

  • 2 su bardağı irmik
  • 1 su bardağı un
  • 2 yumurta
  • Aldığı kadar su
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • Yarım çay bardağı sıvı yağ

Taze Hamurla Lazanya Yapılışı:

1Lazanya hamuru taze olarak tüketilir. Tüketilme şekli ise haşlama ya da fırın olmalıdır. Bu hamur hazırlandıktan sonra bekletilmediği için lazanya ile birlikte yapılacak tarifin malzemeleri de ek olarak hazırlanmalıdır. Lazanya en çok kıyma ile yapıldığından yukarıdaki malzemelere ek olarak 200 gr kıyma, 1 adet kuru soğan ve Yarım demet maydanoz ile bir miktar baharat lazanya fırın için ayrı bir alanda hazırlanmalıdır.

2Hamura başlarken derin bir karıştırma kabı alınır. İçerisine irmik, un ve bir miktar su koyulur. Yumurtalar malzemelerin üzerine eklenir ve yoğurulmaya başlanır. İrmik una göre daha taneli bir yapıya sahip olduğundan yoğurma aşaması kuvvetli şekilde yapılmalıdır. Sıvıyağ ilave edildikten sonra tam hamur kıvamının alması için gerekli ise bir miktar daha su ilave edilmelidir.

3Hamur kıvam aldıktan sonra oklava ile ince şekilde açılır ve kesilerek kullanılır.

Taze Hamurla Lazanya Nasıl Yapılır Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Taze Hamurla Lazanya Nasıl Yapılır
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

4 Ocak 2018

Yorumlarınızı bekliyorum...