Tereyağlı Kaşarlı Ev Pidesi

Yayınlanma Tarihi: 19 Eylül 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 45 Dakika
Pişme süresi: 30 Dakika
Kaç Kişilik: 6 Kişilik

Pide Türk mutfağının vazgeçilmezleri arasında bir lezzettir. Menüde pide olunca ev bireylerinin asla demeyeceği de bilinen bir gerçektir. Evinizde rahatlıkla yapabileceğiniz pide tarifi sofralarınızı şenlendirmeye yeterlidir. Özellikle et yemeyen kişiler için hazırlayacağınız kaşarlı pide günün her öğünü rahatlıkla yiyebileceğiniz bir tariftir. Her öğün yiyebileceğiniz kaşarlı pidenin tarifi için kollarınızı sıvayın.

Kaşarlı Pidenin Malzemeleri:

  • 1 su bardağı ılık su ve süt
  • 1 su bardağı tereyağı
  • 1 adet yumurta akı
  • 1 adet yaş maya
  • 1 yemek kaşığı dolusu toz şeker
  • yarım yemek kaşığı tuz
  • Göz kararı un
  • Üzeri için malzemeler:
  • Kaşar, tereyağı ve tuz

Kaşarlı pidenin yapılışı:

1Pİde yapılışının püf noktası hamurudur. Hamuru ne kadar güzel yoğurulursa ortaya o kadar mükemmel bir yumuşaklık ortaya çıkar. Öncelikle pidenin hamuru için süt, su, yumurta akı, yaş maya, toz şeker ve toz derin bir kaba alınır.

2Yoğurmaya başladığınız malzemelerin tamamı bir biri içerisine girmelidir. Yoğurulan hamur yaklaşık 30 dakika kadar üstü kapalı bir şekilde bekletilmelidir. Bekleyen hamurun mayası geldiğinde daha yumuşak olur. Yumuşak olan hamura da daha kolay şekil verilir.

3Bezelere ayrılan hamurlar sırasıyla oval şekilde merdane yardımıyla açılır. Açıldıktan sonra malzemenin taşmaması için kenarları kıvrılıp bükülür. Hazırlanan pidelerin kenarlarına yumurta akı sürülür. Daha önceden ısıtılan 200 derecelik fırına konulur. Hamur piştiği zaman alınıp pidenin içerisine tereyağ ve kaşar konulur. Fırına verdiğiniz pidelerin kenarları pembe halini alana kadar pişirin.

4Fırından aldığınız pidelerin sert olmaması için çıkardığınız anda tereyağ sürün. Pide yapımında dikkat edilmesi gereken en önemli ayrıntı aslında budur. Pide fırından çıkar çıkmaz dilimleyip sıcak bir şekilde servis edin.Soğuyan pidenin kaşarları sertleşeceği için istediğiniz lezzeti alamayabilirsiniz.

Afiyet olsun.

Tereyağlı Kaşarlı Ev Pidesi Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Tereyağlı Kaşarlı Ev Pidesi
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

19 Eylül 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...