Yapraklı Enginar Dolması

Yayınlanma Tarihi: 16 Mayıs 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 30 Dakika
Pişme süresi: 50 Dakika
Kaç Kişilik: 4

Mart ve Nisan aylarına özel enginar dolması yemeğini bilir misiniz? Zeytinyağlı enginar dolması yapımı için kolay bir tarif hazırladık. Adım adım izlerseniz enginar dolması nasıl yapılır sorusunun yanıtını alırsınız.

Yapraklı Enginar Dolması için Malzemeler

  • Bir su bardağı Osmancık pirinç
  • Bir su bardağı zeytinyağı
  • 1 demet maydanoz
  • 1 demet dereotu
  • Yarım demet nane
  • İki tane limon
  • Bir çay kaşığı karabiber
  • Bir çay kaşığı karabiber
  • Tuz

Yapraklı Enginar Dolmasının Yapılışı

1Enginar çiçeklerinin sapları dipten kesilir enginarlar iyice yıkanır yıkanırken bir kaşık yardımıyla enginarın ortasında yapraklarının arasında kalan çiçekler iyice temizlenir enginarın ortasının kararmaması için oyulan yere limon sıkılır enginarlar temizlendikten sonra üstünü geçecek kadar sıcak suyun içinde yaklaşık 10 dakika kaynatılır enginar yapraklarının yumuşamasını ve dolmanın rahat doldurulmasını sağlayacaktır.

2Pirinç yıkanır ve iyice süzülür. İçine 1 baş soğan doğranır. Tüm yeşillikler iyice seçildikten sonra dikkatlice yıkanır, kurulanır. İnce ince kıyılır. Kıyılan yeşillikler de pirinç ve soğanın üzerine konur. Daha sonra 1 su bardağı zeytinyağı, karabiber, yenibahar ve tuz eklenerek karıştırılır. Enginar dolmasına limon dolmalar doldurulduktan sonra konur.

3Enginarlar ortasından başlayarak her yaprağın arasına sığabildiği kadar iç harçtan konur. Yaprakların arasının tamamlandığına kanaat getirildiğinde tabanı geniş bir tencereye dik bir şekilde yerleştirilir. 4 enginarda aynı şekilde doldurulduktan sonra tencere ocağın üzerine konur.

42 tane limon sıkılır. 4 su bardağı su içine karıştırılır. Tencereye konan enginarların üzerine bu karışım kaşık yardımıyla dökülür. Artan su tencereye boşaltılır ve ocağın altı açılır. Enginarla kaynamaya başladığında ocağın altı iyice kısılır. Yaklaşık 50 dakika yeterlidir.

5Enginar yaprakları pişip pirinçler yumuşadığında ocaktan alınıp servis yapılır.

Yapraklı Enginar Dolması Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Yapraklı Enginar Dolması
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

16 Mayıs 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...