Kol Böreği Tarifi

Yayınlanma Tarihi: 20 Ocak 2018 Ekleyen: admin


Özet
Puan Ver →
Yemek Adı
Kol Böreği Tarifi
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman
Puanlama
0.5 3 Oy
kol-boregi-tarifi
Hazırlık süresi: 15 Dakika
Pişme süresi: 25 Dakika
Kaç Kişilik: 4 Kişilik

Evde veya herhangi bir yerde bulunurken insanların kolaylık hazırlayabileceği bazı tarifler vardır. İnsanlar bu tarifleri kullanarak kolay bir şekilde öğünlerini geçirebilirler. Bu tarifler biraz zaman alsa da gayet kolay ve bir o kadar da lezzetli tariflerdir. Bu tariflerden birisi de patatesli kol böreği tarifidir. Bu börek kolay bir şekilde hazırlanan ve bir o kadar da lezzetli olan bir tariftir. Malzemeler olduktan sonra herkesin kolaylıkla yapabileceği bir tariftir. Bunun için aşağıdaki adımları sırası ile izleyerek yapılabilir.

Kol böreği Tarifi İçin Gerekli Olan Malzemeler

  • 3 adet hazır yufka veya elde açılmış yufka
  • 5 adet haşlanmış patates
  • 1 adet kuru soğan
  • 1 adet maydanoz
  • İstenildiği kadar tuz ve karabiber
  • Yarım su bardağı ile eritilmiş margarin
  • Yarım su bardağı yoğurt
  • 2 adet yumurta

Kol Böreği Tarifinin Yapılışı

1İlk önce hazırlanan patatesler güzel bir şekilde yıkanarak haşlanmaları için tencereye konulur. Patatesler haşlanmaya bırakılır.

2Patatesler haşlanır iken soğan soğan ve maydanoz doğranır. Soğan ve maydanozları istenilen büyüklükte doğrandıktan sonra bir kabın içine boşaltılır. Kabın içerisine istenildiği kadar tuz ve karabiber eklenerek karıştırılır.

3Patatesler haşlandıktan sonra kabukları soyulur ve bir kabın içerisine konulur. Tüm patateslerde aynı işlem uygulanır. Tüm bu işlemler bittikten sonra patatesler bir çatal yardımı ile ezilir. Tüm patatesler ezildikten sonra daha önceden hazırlanan soğan ve maydanoz kabının içerisine boşaltılır ve karıştırılır.

4Böreğin sosu için bir kabın içerisine 1 yumurta kırın. Yumurtanın üzerine hazırlanan yoğurt ve margarini ekleyin.

5Tepsinin üzerine yufkayı koyun ve yufkanın bir yarısına hazırlanan sostan sürün. Daha sonra yufkayı ikiye katlayın. Yufkanın uç kısmına hazırlanan patatesten koyun ve güzel bir şekilde yayın. Daha sonra yufkayı rulo şeklinde sarın. Tüm yufkalar bitinceye kadar bu işlemi uygulayın.

6Tüm yufkalar bittikten sonra kalan sosun içerisine 1 yumurta kırın ve iyice karıştırın. Hazırlanan bu sosu böreklerin üzerlerine sürün.

7Daha önceden ısıtılmış 180 derecelik fırına koyun. Yaklaşık 25 dakika boyunca böreğin üzeri iyice kızarana kadar pişirin.

Kol Böreği Tarifi Videosu

Yorumlar

20 Ocak 2018

Yorumlarınızı bekliyorum...