Avokado Tatlısı Yapımı

Yayınlanma Tarihi: 12 Aralık 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 10 dk
Pişme süresi: 25 dk
Kaç Kişilik: 2 Kişilik

Avokado hem yağ içeriği olan hem de lif içeriği yüksek olan nadir meyvelerden biridir. Egzotik bir meyve olması ile beraber ülkemizde bu iklimin kısmen yaşandığı Akdeniz bölgesinde de yetişebilmektedir. Avokadonun belirgin bir şekerli tadı olmadığı için daha çok sebze olarak kullanılmaktadır. Birçok besin ögesini içermesi ve doyurucu olması sebebi ile de diyet programları içerisinde sıklıkla yer almaktadır. Nötr tadı ile kahvaltılarda ve omletlerin yanında, salatalarda, makarnalarda ve hatta tatlılarda bile kullanılabilen avokadonun olgun olması ise en önemli parametredir. Olgun avokado kolay şekilde kabuğundan ayrılır ve tat olarak acılık hisse vermez. Tatlı yaparken de olgun avokado seçilmelidir. Sizler için hazırladığımız avokado tarifleri arasında yer alan ve tatlı öğününüz için kullanabileceğiniz bu öğün damak tadınıza göre rafine şeker içermeyen başka tatlı malzemeler ile de yapılabilir.

Avokado Tatlısı İçin Malzemeler:

  • 3 adet avokado (olgun olacak)
  • 1 adet muz
  • 1 yemek kaşığı bal
  • 2 adet ceviz
  • İstenilen başka meyveler(tercihe göre olmalıdır)

Avokado Tatlısı Yapılışı:

1Avokadolar iki eşit parçaya ayrılır ve kaşık yardımı ile çekirdeği çıkarılır. Kabuktan ayrılan avokadolar bir kaseye alınır ve üzerine bal ilave edilerek karıştırılır. Avokado kısa sürede ezme kıvamına gelecektir.

2Ezme yapılan meyveler ayrı ayrı iki kaseye alınır. Bir adet muz dilimlenir ve ezmelerin üzerine konur, Cevizler de kabuğundan ayrılır ve küçük parçalar halinde ezilir. Muzun üzerine ya da avokadonun içine ilave edilebilir.

3Bu karışımın üzerine istenirse muz harici meyveler ya da muzun yanına başka meyveler de ilave edilebilir. Avokado herhangi bir ısıl işlem görmediği için tatlısı da püre halinden direkt olarak yapılabilmektedir.

Avokado Tatlısı Yapımı Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Avokado Tatlısı Yapımı
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

12 Aralık 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...