Ayva Tatlısı Tarifi

Yayınlanma Tarihi: 21 Mart 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 10 Dakika
Pişme süresi: 20 Dakika
Kaç Kişilik: 6

Kışın en sevilen tatlılarındandır ayva tatlısı rengi, kokusu ve tadıyla kendine hayran bırakır. Soğuk kış günlerinde ailenize, kendinize veya misafirlerinize hazırlayabilir, rengi ve tadıyla kışın bile sıcacık hissedebilirsiniz. Üstelik ayva tatlısı yapımı son derece kolay, pratik bir tatlıdır. Haydi, ayva tatlısı nasıl yapılır öğrenelim:

Malzemeler

  • 6 adet ayva
  • 5 adet karanfil
  • 1 adet kabuk tarçın
  • 1 su bardağı toz şeker
  • 1 su bardağı su
  • Kaymak

Yapılışı

1Ayva tatlısı yapımına ayvalarımızı soyarak başlıyoruz. Güzel bir şekilde soyduğumuz ayvalarımızın iç kısmında bulunan çekirdekleri çıkarıyoruz. Çekirdekleri çöpe atmıyoruz bir kısmını tatlımızı pişirirken kullanmak üzere ayırıyoruz. Soyma işlemi sırasında ayvalarımızın kararmasını istemiyorsak limonu suda bekletebiliriz.

2Soyduğumuz ayvaları büyük bir tencerenin içerisine yan yana yerleştiriyoruz. Çekirdek yuvaları üste bakacak şekilde yerleştirmeye dikkat ediyoruz. 1 su bardağı toz şekerimizi ayvaların üzerine gezdiriyoruz. Daha sonra 1 adet kabuk tarçını soyarken ayırdığımız ayva çekirdeklerini ve karanfilleri de tencereyi ekliyoruz ve suyu da ekleyerek kısık ateşte pişirmeye başlıyoruz.

3Ayvalar iyice yumuşayana kadar pişiriyoruz. Kısık ateşte pişirmeye dikkat ediyoruz. Ayvaların tamamen yumuşadıktan sonra ocağın altını kapatıyoruz. Ayva tatlımız hazır.

Bir süre soğumasını bekledikten sonra sunum için ayvaları dilediğimiz servis tabaklarına alıyoruz. Üzerlerine biraz kaymak ekliyoruz. İstenirse ekstra olarak ceviz, fındık veya antep fıstığı ile de süsleyebilirsiniz. Çayın veya kahvenin yanında servis edebilirsiniz. Görsel açıdan zenginleştirmek isterseniz sunum tabağınıza tencereden biraz karanfil alarak süsleyebilirsiniz. Tatlı ihtiyacı duyduğunuzda veya misafir ağırlayacağınızda kolayca yapacağınız hem lezzetli hem de pratik bir tarif ayva tatlısı.

Ayva Tatlısı Tarifi Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Ayva Tatlısı Tarifi
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

21 Mart 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...